Newsletter

Fundusz Trójmorza, energetyka, wspólne projekty infrastrukturalne, m.in. program POLSKA 3.0 oraz zacieśnienie współpracy biznesu. Inicjatywa Trójmorza stała się gospodarczym faktem (Centrum Prasowe)

18.09.2018, 11:09aktualizacja: 18.09.2018, 11:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie fot.3
Szczyt Trójmorza w Bukareszcie fot.3
Trwa właśnie Szczyt Trójmorza w Bukareszcie z udziałem przedstawicieli 12 państw 3SI.

Fundusz Trójmorza będzie dysponował budżetem w wysokości 5 mld euro. Będzie swoistym wehikułem inwestycyjnym mogącym wygenerować inwestycje o wartości 100 mld euro. Oficjalny dokument został podpisany przez prezydentów Chorwacji i Polski.

Jak zaznaczano, Trójmorze to światowy projekt powiązań kooperacyjnych.

Prezentacja programu POLSKA 3.0 znajduje się w oficjalnej agendzie Szczytu Trójmorza w Bukareszcie. Został zaprezentowany w ramach szczytu jako „case study” Inicjatywy Trójmorza. Program PL 3.0 przed rokiem omawiany był na Szczycie Trójmorza w Warszawie, gdzie przez prezydenta Donalda J. Trumpa został określony strategicznym programem Trójmorza. Jest to program klastrowy (NGO), zainicjowany przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, największą organizację klastrową w Polsce - reprezentującą Polskę m.in. w projektach V4, programach internacjonalizacji. Skupiającej przedsiębiorstwa od MŚP po największe polskie firmy.

Polska 3.0 stanowi platformę do współpracy przedsiębiorstw i regionów. Integruje kluczowe projekty Trójmorza. Wspiera realizację zintegrowanej infrastruktury, scalając budowę międzynarodowej infrastruktury łączącej. Skupia także projekty z dziedziny energetyki, nowych technologii, ekologii oraz bezpieczeństwa. W ramach programu POLSKA 3.0, który skutecznie zabiegał o przywrócenie żeglugi śródlądowej w Polsce, powstanie na Śląsku największe w Europie multimodalne Centrum Logistyczne Gorzyczki-Wierzniowice (TILC) wymieniane na Szczycie jako jeden z kluczowych projektów infrastrukturalnych.

W ramach TILC powstanie port śródlądowy na Odrze, połączony z koleją (przedłużenie linii kolejowej nr. 65), wpisując tym samym Polskę w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku i pozwalając wykorzystać tranzytowe położenie Polski w EU. Program Polska 3.0 jest integralną częścią korytarza Bałtyk-Adriatyk i Bałtyk-Morze Czarne.

Według raportu Atlantic Council i PwC, państwa Trójmorza powinny zainwestować w infrastrukturę transportową do 2025 r. aż 615 mld euro, a w 2050 r. 75% infrastruktury Trójmorza to będą nowe szlaki, dziś nieistniejące.

Program Polska 3.0 na Szczycie prezentują: Koordynator Polska 3.0 Angelika Jarosławska, Andrzej Voigt, koordynator ds. Międzynarodowych PL 3.0, Zbigniew Żmudziński, przewodniczący Think-Thank i Rady Ekspertów PL 3.0 oraz Michał Macek, ekspert internacjonalizacji klastrów PL 3.0.

Źródło informacji: Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.09.2018, 11:09
Źródło informacji Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ