Newsletter

Biuro Programu "Niepodległa": harmonogram działań PW Niepodległa do 30.09.2018 r. (komunikat)

19.09.2018, 17:19aktualizacja: 19.09.2018, 17:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Programu "Niepodległa" informuje:

Zapraszamy do newslettera "Niepodległa" z harmonogramem nadchodzących wydarzeń, które realizowane są w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa". Co tydzień znajdziecie tu Państwo informacje o wydarzeniach dofinansowanych z Programu Wieloletniego "Niepodległa" oraz wybrane działania, które korzystają bezpłatnie z logo obchodów. W tym tygodniu wyjątkowo wysyłamy zestawienie wydarzeń bez tabeli działań zagranicznych. Działania IAM wrócą do zestawienia od przyszłego poniedziałku.

# # #

Kalendarium obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępne na stronie https://niepodlegla.gov.pl wzbogaciło się w poprzednim tygodniu tygodniu o 173 nowe wydarzenia zaplanowanych w Polsce i na świecie. Organizatorzy zgłosili łącznie już ponad 2200 wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości.

Od 17 do 30 września uczestnicy wydarzeń upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości wezmą udział w 113 projektach w całej Polsce dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".

Najbliższe tygodnie Polacy spędzą bardzo aktywnie.

Gry i zabawy terenowe: "Zorientuj się na Niepodległą" na terenach pod Augustowem, gra terenowa "Pamiętamy o bohaterach naszej niepodległości!" w ramach jubileuszowego XV Gwiaździstego Rajdu Górskiego Szlakiem Kard. Stefana Wyszyńskiego w paśmie Jałowca (Beskid Żywiecki), czy gra terenowa "Szlaki Niepodległości" na terenie miejscowości Jedlińsk i Wola Gutowska. Dzierzgoński Ośrodek Kultury zaprosi do udziału w marszu ulicami Dzierzgonia oraz do akcji sadzenia drzew "100 drzew na 100 lat Niepodległości".

Trwa wiele warsztatów angażujących dzieci i młodzież, a w tym tygodniu startują m.in.: Warsztaty "Lokalnie-Niebanalnie. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości" dla dzieci i nauczycieli metodą Design Thinking w Warszawie, "Niepodległa lokalnie" – warsztaty muralowe dla młodzieży w Bobrownikach i Piekarach Śląskich, czy "Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej", podczas których za pomocą różnych technik drukarskich powstaną "gazetki" i wzorowane na konspiracyjnej prasie "druki ulotne". Dzień Seniora zostanie zorganizowany w Chrząstawie.

Muzycznie: Startują XXII Dni Muzyki Na Zamku "Sucha Beskidzka 1918 - 2018: Drogi do Niepodległości". Rebel Babel Ensemble odegra pierwszy koncert w ramach swojej trasy koncertowej "100 lat polskiej muzyki filmowej" w Gdyni. Koncert fortepianowy Ignacego Paderewskiego wraz z pokazem mody z lat 20. i 30. XX wieku odbędzie się w Warszawie. Oprócz nich także zostaną zrealizowane: "W prostych słowach o wielkim marzeniu" w Niedrzwicy Dużej, czyli widowisko muzyczno – historyczne, w ramach którego odbędzie się piknik historyczny oraz plenerowy koncert w wykonaniu "Niedrzwickich artystów"; "Ramię w ramię ku niepodległości" - musical w Makowie Mazowieckim; koncert i spotkanie śpiewacze "Niepodległy Śląsk" w Krupskim Młynie i wieczornica biesiadna "Rozkwitały pąki białych róż" w Powidzu. Pod Logo "Niepodległej" ruszają fantastyczne imprezy. Alchemia Światła rozegra się na Wawelu. Startuje 61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Podczas Festiwalu w Gdyni Niepodległa będzie obecna na pokazach filmów z cyklu "Ożywione obrazy" oraz na wystawach NCKF: "Kazimierz Prószyński - wynalazca i wizjoner", "KINO KRESÓW. Kultura Filmowa na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej". Akcja "Mirabelka" angażuje w obchody coraz więcej bibliotek, w jej ramach organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń, jak np. Mirabelkowy spacer po Sierpcu śladem Niepodległości, czy "Mirabelka ukryta w magicznej skrzynce" - teatrzyk kamishibai. W mieszkańcach Bytomia ducha lokalnego patriotyzmu tchną dzieci w ramach projektu OBUDZIMY LWA!. XIX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" odbędzie się w Kołobrzegu, z kolei w Białej Podlaskiej rozpocznie się tygodniowy Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. Galowy koncert "Nasza Niepodległa" rozpocznie V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. A za granicami Polski, w Niemczech zostanie zaprezentowana książka Izabeli Czartoryskiej "Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów", z kolei w cyklu Spotkania na Żmudzi "Gabriel i Stanisław Narutowiczowie, Drogi do Niepodległości Polski i Litwy 1918-2018" zostaną przedstawieni w litewskich Płungianach. Na koniec warto wspomnieć o centralnych obchodach Dnia Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Więcej informacji w załączonych tabelach oraz na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia.

# # #

W tabeli znajdziecie Państwo listę wydarzeń w podziale na te odbywające się w Polsce oraz te promujące Polskę poza granicami kraju. Każde wydarzenie opisujemy według schematu: nazwa, instytucję organizującą, priorytet PW "Niepodległa" w którym realizowane jest wydarzenie, daty, miejsce i krótki opis.

Priorytety PW "Niepodległa": https://niepodlegla.gov.pl/bip/wp-content/uploads/sites/2/2017/07/Program-Wieloletni-Niepodleg%C5%82a.pdf

- Priorytet 1A – działania krajowe prowadzone przez instytucje kultury podległe MKiDN

- Priorytet 1B – działania innych ministrów i instytucji im podległych

- Priorytet 2B – działania lokalne i regionalne dofinansowane z programu dotacyjnego "Niepodległa"

- Priorytet 2C – działania własne wojewodów

- Priorytet 3A – działania międzynarodowe realizowane przez IAM

- Priorytet 3B – działania międzynarodowe dofinansowane z programu dotacyjnego "Kulturalne Pomosty"

Mamy nadzieję, że informacje, które od nas Państwo otrzymacie, pomogą w planowaniu udziału w obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2018, 17:19
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ