Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Programu "Niepodległa" informuje:
Zapraszamy do newslettera "Niepodległa" z harmonogramem nadchodzących wydarzeń, które realizowane są w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa". Co tydzień znajdziecie tu Państwo informacje o wydarzeniach dofinansowanych z Programu Wieloletniego "Niepodległa" oraz wybrane działania, które korzystają bezpłatnie z logo obchodów. W tym tygodniu wyjątkowo wysyłamy zestawienie wydarzeń bez tabeli działań zagranicznych. Działania IAM wrócą do zestawienia od przyszłego poniedziałku.
# # #
Kalendarium obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępne na stronie https://niepodlegla.gov.pl wzbogaciło się w poprzednim tygodniu tygodniu o 173 nowe wydarzenia zaplanowanych w Polsce i na świecie. Organizatorzy zgłosili łącznie już ponad 2200 wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości.
Od 17 do 30 września uczestnicy wydarzeń upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości wezmą udział w 113 projektach w całej Polsce dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".
Najbliższe tygodnie Polacy spędzą bardzo aktywnie.
Gry i zabawy terenowe: "Zorientuj się na Niepodległą" na terenach pod Augustowem, gra terenowa "Pamiętamy o bohaterach naszej niepodległości!" w ramach jubileuszowego XV Gwiaździstego Rajdu Górskiego Szlakiem Kard. Stefana Wyszyńskiego w paśmie Jałowca (Beskid Żywiecki), czy gra terenowa "Szlaki Niepodległości" na terenie miejscowości Jedlińsk i Wola Gutowska. Dzierzgoński Ośrodek Kultury zaprosi do udziału w marszu ulicami Dzierzgonia oraz do akcji sadzenia drzew "100 drzew na 100 lat Niepodległości".
Trwa wiele warsztatów angażujących dzieci i młodzież, a w tym tygodniu startują m.in.: Warsztaty "Lokalnie-Niebanalnie. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości" dla dzieci i nauczycieli metodą Design Thinking w Warszawie, "Niepodległa lokalnie" – warsztaty muralowe dla młodzieży w Bobrownikach i Piekarach Śląskich, czy "Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej", podczas których za pomocą różnych technik drukarskich powstaną "gazetki" i wzorowane na konspiracyjnej prasie "druki ulotne". Dzień Seniora zostanie zorganizowany w Chrząstawie.
Muzycznie: Startują XXII Dni Muzyki Na Zamku "Sucha Beskidzka 1918 - 2018: Drogi do Niepodległości". Rebel Babel Ensemble odegra pierwszy koncert w ramach swojej trasy koncertowej "100 lat polskiej muzyki filmowej" w Gdyni. Koncert fortepianowy Ignacego Paderewskiego wraz z pokazem mody z lat 20. i 30. XX wieku odbędzie się w Warszawie. Oprócz nich także zostaną zrealizowane: "W prostych słowach o wielkim marzeniu" w Niedrzwicy Dużej, czyli widowisko muzyczno – historyczne, w ramach którego odbędzie się piknik historyczny oraz plenerowy koncert w wykonaniu "Niedrzwickich artystów"; "Ramię w ramię ku niepodległości" - musical w Makowie Mazowieckim; koncert i spotkanie śpiewacze "Niepodległy Śląsk" w Krupskim Młynie i wieczornica biesiadna "Rozkwitały pąki białych róż" w Powidzu. Pod Logo "Niepodległej" ruszają fantastyczne imprezy. Alchemia Światła rozegra się na Wawelu. Startuje 61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
Podczas Festiwalu w Gdyni Niepodległa będzie obecna na pokazach filmów z cyklu "Ożywione obrazy" oraz na wystawach NCKF: "Kazimierz Prószyński - wynalazca i wizjoner", "KINO KRESÓW. Kultura Filmowa na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej". Akcja "Mirabelka" angażuje w obchody coraz więcej bibliotek, w jej ramach organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń, jak np. Mirabelkowy spacer po Sierpcu śladem Niepodległości, czy "Mirabelka ukryta w magicznej skrzynce" - teatrzyk kamishibai. W mieszkańcach Bytomia ducha lokalnego patriotyzmu tchną dzieci w ramach projektu OBUDZIMY LWA!. XIX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" odbędzie się w Kołobrzegu, z kolei w Białej Podlaskiej rozpocznie się tygodniowy Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. Galowy koncert "Nasza Niepodległa" rozpocznie V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. A za granicami Polski, w Niemczech zostanie zaprezentowana książka Izabeli Czartoryskiej "Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów", z kolei w cyklu Spotkania na Żmudzi "Gabriel i Stanisław Narutowiczowie, Drogi do Niepodległości Polski i Litwy 1918-2018" zostaną przedstawieni w litewskich Płungianach. Na koniec warto wspomnieć o centralnych obchodach Dnia Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Więcej informacji w załączonych tabelach oraz na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia.
# # #
W tabeli znajdziecie Państwo listę wydarzeń w podziale na te odbywające się w Polsce oraz te promujące Polskę poza granicami kraju. Każde wydarzenie opisujemy według schematu: nazwa, instytucję organizującą, priorytet PW "Niepodległa" w którym realizowane jest wydarzenie, daty, miejsce i krótki opis.
Priorytety PW "Niepodległa": https://niepodlegla.gov.pl/bip/wp-content/uploads/sites/2/2017/07/Program-Wieloletni-Niepodleg%C5%82a.pdf
- Priorytet 1A – działania krajowe prowadzone przez instytucje kultury podległe MKiDN
- Priorytet 1B – działania innych ministrów i instytucji im podległych
- Priorytet 2B – działania lokalne i regionalne dofinansowane z programu dotacyjnego "Niepodległa"
- Priorytet 2C – działania własne wojewodów
- Priorytet 3A – działania międzynarodowe realizowane przez IAM
- Priorytet 3B – działania międzynarodowe dofinansowane z programu dotacyjnego "Kulturalne Pomosty"
Mamy nadzieję, że informacje, które od nas Państwo otrzymacie, pomogą w planowaniu udziału w obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 19.09.2018, 17:19 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |