Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące podrabiania środków płatniczych w postaci banknotów euro oraz przesyłania falsyfikatów banknotów euro do odbiorców na terenie Europy. Miało to miejsce we wrześniu 2018 roku w Gdyni.
Sprawca korzystał z sieci DARKNET
W toku prowadzonego postępowania funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Gdańsku ustalili, że jeden z mieszkańców Gdyni rozprowadza na terenie Europy falsyfikaty banknotów euro.
Z odbiorcami podrobionych pieniędzy komunikował się za pośrednictwem ukrytej, anonimowej sieci DARKNET. Dostawy falsyfikatów odbywały się przy wykorzystaniu placówek pocztowych i firm kurierskich.
Rozliczenia finansowe za wysyłane falsyfikaty były realizowane w bitcoinach.
Ujawniono i zabezpieczono fałszywe banknoty
Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania 29-letniego obywatela Włoch i Chile. Mężczyzna podejrzany o podrabianie i dystrybuowanie podrobionych pieniędzy został zatrzymany 20 września 2018 roku przez funkcjonariuszy CBŚP.
W urzędach pocztowych i w jednej z firm kurierskich zostały zabezpieczone przesyłki zawierające podrobione banknoty o nominale 50 euro.
W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego zabezpieczono profesjonalny sprzęt komputerowy, falsyfikaty banknotów o nominale 50 euro, a także próbne wydruki falsyfikatów banknotów o nominale 50 euro oraz akcesoria niezbędne do podrabiania pieniędzy.
Łączna ilość zabezpieczonych, podrobionych środków płatniczych to 75 banknotów o nominale 50 euro.
Grozi kara 25 lat pozbawienia wolności
Na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku 22 września 2018 roku Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku tymczasowo aresztował podejrzanego o podrabianie i dystrybuowanie podrobionych banknotów euro na okres 3 miesięcy.
Za przestępstwo podrabiania pieniędzy grozi kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności, albo kara 25 lat pozbawienia wolności. Sprawcy grozi także przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa, jak i pochodzących bezpośrednio z przestępstwa, a także przepadek osiągniętej korzyści majątkowej.
Sprawa ma charakter międzynarodowy i prowadzone są dalsze czynności mające na celu ustalenie pełnej skali przestępstwa i wszystkich osób zaangażowanych w przestępczy proceder.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/ wj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.09.2018, 10:26 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |