Newsletter

Biuro Programu "Niepodległa": harmonogram działań PW Niepodległa do 07.10.2018 (komunikat)

26.09.2018, 13:53aktualizacja: 26.09.2018, 13:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Programu "Niepodległa" informuje:

zapraszamy do newslettera „Niepodległa” z harmonogramem nadchodzących wydarzeń, które realizowane są w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Co tydzień znajdziecie tu Państwo informacje o wydarzeniach dofinansowanych z Programu Wieloletniego „Niepodległa” oraz wybrane działania, które korzystają bezpłatnie z logo obchodów.

# # #

Kalendarium obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępne na stronie https://niepodlegla.gov.pl wzbogaciło się w poprzednim tygodniu tygodniu o ponad 190 nowych wydarzeń zaplanowanych w Polsce i na świecie. Organizatorzy zgłosili łącznie już blisko 2500 wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości.

Od 24 września do 7 października uczestnicy wydarzeń upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości wezmą udział w 108 wydarzeniach w całej Polsce oraz 33 wydarzeniach na świecie dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".

Z wydarzeń realizowanych w ramach programów dotacyjnych, z pewnością wyjątkowy będzie spektakl audiowizualny „100 filmów na 100-lecie Niepodległości” w Festiwalu Światła w Łodzi. W trakcie zagra koncert Rebel Baber Ensemble. Na aktywnych czeka quest historyczny na cmentarzu z okresu I wojny światowej w Golcowie. W Nowym Stawie rozegra się inscenizacja z okazji 155 rocznicy Powstania Styczniowego i 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najbliższych dniach otwiera się kilka ciekawych wystaw: „Ignacy Jan Paderewski. Anatomia geniuszu” w Warszawie, w Łomży wystawa komiksowa "Możliwości Niepodległego Pokolenia", a inne jak np. wystawa szkolna: „Czas zmian. Powstania Śląskie i ich rola we włączeniu Górnego Śląska do Polski” ruszają w wędrówkę po szkołach. Muzeum w Tarnobrzegu przygotowało konferencję naukową: "Rocznik 1918 – Rodowody Niezłomnych". Koncert Utworów Patriotycznych wybrzmi w wykonaniu Mogileńskiej Orkiestry Dętej, a koncert zespołu REDLIN w Osieku. Trwa i jest przygotowywanych wiele warsztatów i debat dla dzieci, dorosłych i seniorów - przykładem mogą być realizowane przez Stowarzyszenie "Niżańskie Centrum Rozwoju" plenerowe debaty „Niepodległość jest w nas”.

Z logo Niepodległa można również zobaczyć:

W Zamościu e-konkurs "Zamojscy Twórcy Niepodległości", w którym każdy uczestnik wyrusza na misje, podczas których z mapą poszukuje rozwiązania konkursu - hasła. Zawody Międzynarodowe w Powożeniu w Książu. Koncert pieśni patriotycznych Koncert "Niepodległe Nutki" zabawi dzieci w warszawskim Teatrze Capitol, a III Ogólnopolski Festiwal Sztuki o "Patriotyczną Nutę" w Malborku. Z kolei w Elblągu na szkolnym boisku Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu ruszą sztafety, które pokonają po 100 okrążeń, czyli dystans 20 km. Każdy uczestnik sztafety będzie miał do pokonania minimum 1 okrążenie (200m). Przygotowano również atrakcje dla chcących popisać się wiedzą: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w ramach programu „Szkoła dla Niepodległej” zrobi Quiz o Niepodległej w 100. rocznicę 1918-2018, a turniej wiedzy Miasto Janów - 123 lata do niepodległości - sprawdzi wiedzę tamtejszych dzieci. Poza granicami kraju toczyć się będzie konferencja “Niepodległość a ruch emancypantek w Polsce i w Irlandii” z okazji stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce i w Irlandii.

Więcej informacji w załączonych tabelach oraz na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia.

# # #

W tabeli znajdziecie Państwo listę wydarzeń w podziale na te odbywające się w Polsce oraz te promujące Polskę poza granicami kraju. Każde wydarzenie opisujemy według schematu: nazwa, instytucję organizującą, priorytet PW „Niepodległa” w którym realizowane jest wydarzenie, daty, miejsce i krótki opis.

Priorytety PW „Niepodległa”: https://niepodlegla.gov.pl/bip/wp-content/uploads/sites/2/2018/09/PW-Niepodleg%C5%82a-sierpie%C5%84-2018.pdf

- Priorytet 1A – działania krajowe prowadzone przez instytucje kultury podległe MKiDN

- Priorytet 1B – działania innych ministrów i instytucji im podległych

- Priorytet 2B – działania lokalne i regionalne dofinansowane z programu dotacyjnego „Niepodległa”

- Priorytet 2C – działania własne wojewodów

- Priorytet 3A – działania międzynarodowe realizowane przez IAM

- Priorytet 3B – działania międzynarodowe dofinansowane z programu dotacyjnego „Kulturalne Pomosty”

Mamy nadzieję, że informacje, które od nas Państwo otrzymacie, pomogą w planowaniu udziału w obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/ krap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2018, 13:53
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ