Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Programu "Niepodległa" informuje:
zapraszamy do newslettera „Niepodległa” z harmonogramem nadchodzących wydarzeń, które realizowane są w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Co tydzień znajdziecie tu Państwo informacje o wydarzeniach dofinansowanych z Programu Wieloletniego „Niepodległa” oraz wybrane działania, które korzystają bezpłatnie z logo obchodów.
# # #
Kalendarium obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępne na stronie https://niepodlegla.gov.pl wzbogaciło się w poprzednim tygodniu tygodniu o ponad 190 nowych wydarzeń zaplanowanych w Polsce i na świecie. Organizatorzy zgłosili łącznie już blisko 2500 wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości.
Od 24 września do 7 października uczestnicy wydarzeń upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości wezmą udział w 108 wydarzeniach w całej Polsce oraz 33 wydarzeniach na świecie dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".
Z wydarzeń realizowanych w ramach programów dotacyjnych, z pewnością wyjątkowy będzie spektakl audiowizualny „100 filmów na 100-lecie Niepodległości” w Festiwalu Światła w Łodzi. W trakcie zagra koncert Rebel Baber Ensemble. Na aktywnych czeka quest historyczny na cmentarzu z okresu I wojny światowej w Golcowie. W Nowym Stawie rozegra się inscenizacja z okazji 155 rocznicy Powstania Styczniowego i 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Najbliższych dniach otwiera się kilka ciekawych wystaw: „Ignacy Jan Paderewski. Anatomia geniuszu” w Warszawie, w Łomży wystawa komiksowa "Możliwości Niepodległego Pokolenia", a inne jak np. wystawa szkolna: „Czas zmian. Powstania Śląskie i ich rola we włączeniu Górnego Śląska do Polski” ruszają w wędrówkę po szkołach. Muzeum w Tarnobrzegu przygotowało konferencję naukową: "Rocznik 1918 – Rodowody Niezłomnych". Koncert Utworów Patriotycznych wybrzmi w wykonaniu Mogileńskiej Orkiestry Dętej, a koncert zespołu REDLIN w Osieku. Trwa i jest przygotowywanych wiele warsztatów i debat dla dzieci, dorosłych i seniorów - przykładem mogą być realizowane przez Stowarzyszenie "Niżańskie Centrum Rozwoju" plenerowe debaty „Niepodległość jest w nas”.
Z logo Niepodległa można również zobaczyć:
W Zamościu e-konkurs "Zamojscy Twórcy Niepodległości", w którym każdy uczestnik wyrusza na misje, podczas których z mapą poszukuje rozwiązania konkursu - hasła. Zawody Międzynarodowe w Powożeniu w Książu. Koncert pieśni patriotycznych Koncert "Niepodległe Nutki" zabawi dzieci w warszawskim Teatrze Capitol, a III Ogólnopolski Festiwal Sztuki o "Patriotyczną Nutę" w Malborku. Z kolei w Elblągu na szkolnym boisku Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu ruszą sztafety, które pokonają po 100 okrążeń, czyli dystans 20 km. Każdy uczestnik sztafety będzie miał do pokonania minimum 1 okrążenie (200m). Przygotowano również atrakcje dla chcących popisać się wiedzą: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w ramach programu „Szkoła dla Niepodległej” zrobi Quiz o Niepodległej w 100. rocznicę 1918-2018, a turniej wiedzy Miasto Janów - 123 lata do niepodległości - sprawdzi wiedzę tamtejszych dzieci. Poza granicami kraju toczyć się będzie konferencja “Niepodległość a ruch emancypantek w Polsce i w Irlandii” z okazji stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce i w Irlandii.
Więcej informacji w załączonych tabelach oraz na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia.
# # #
W tabeli znajdziecie Państwo listę wydarzeń w podziale na te odbywające się w Polsce oraz te promujące Polskę poza granicami kraju. Każde wydarzenie opisujemy według schematu: nazwa, instytucję organizującą, priorytet PW „Niepodległa” w którym realizowane jest wydarzenie, daty, miejsce i krótki opis.
Priorytety PW „Niepodległa”: https://niepodlegla.gov.pl/bip/wp-content/uploads/sites/2/2018/09/PW-Niepodleg%C5%82a-sierpie%C5%84-2018.pdf
- Priorytet 1A – działania krajowe prowadzone przez instytucje kultury podległe MKiDN
- Priorytet 1B – działania innych ministrów i instytucji im podległych
- Priorytet 2B – działania lokalne i regionalne dofinansowane z programu dotacyjnego „Niepodległa”
- Priorytet 2C – działania własne wojewodów
- Priorytet 3A – działania międzynarodowe realizowane przez IAM
- Priorytet 3B – działania międzynarodowe dofinansowane z programu dotacyjnego „Kulturalne Pomosty”
Mamy nadzieję, że informacje, które od nas Państwo otrzymacie, pomogą w planowaniu udziału w obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/ krap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 26.09.2018, 13:53 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |