Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak poinformowała PAP Teresa Santos z syndykatu taksówkarzy Antral, choć w czwartek przed południem strajkujący zakończyli kilkudniowy strajk, w dalszym ciągu sprzeciwiają się nowemu prawu legalizującemu działalność tanich platform taksówkarskich, takich jak Uber.
Koordynatorzy strajku uznali zakończony protest za okazję do zaprezentowania przez środowisko kierowców taksówek swoich racji. Przyznali jednak, że założone cele nie zostały osiągnięte.
“Dzisiejszy dzień jest bardzo smutny, ponieważ nie udało nam się odnieść całkowitego zwycięstwa. Pokazaliśmy jednak całej Portugalii nasze argumenty ” - powiedział po zakończeniu strajku szef Antralu Florenco Almeida.
Głównym motywem protestu było wymuszenie na władzach państwowych zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego ustawy regulującej działalność tanich platform taksówkarskich. Według strajkujących przepisy dają im uprzywilejowaną pozycję.
Strajk zaczął się 19 września w Lizbonie od protestu kilkuset lizbońskich kierowców taksówek, którzy zablokowali główne ulice stolicy. Niebawem akcje protestu rozpoczęły się również w Porto i Faro.
W niedzielę do strajku przystąpili taksówkarze z kilku innych portugalskich miast.
W poniedziałek wieczorem komitet strajkowy ogłosił, że rozmowy z deputowanymi, przedstawicielami rządu i prezydenta nie przyniosły skutku.
Zakończony w czwartek strajk był piątym od 2015 r. dużym protestem przeciwko tanim platformom taksówkarskim. 12 lipca br. portugalski parlament zatwierdził przepisy dotyczące ich działalności. Nowe prawo wejdzie w życie w listopadzie.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.09.2018, 19:08 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |