Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Berlinie (komunikat)

24.10.2018, 16:13aktualizacja: 24.10.2018, 16:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

We wtorek sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk wziął udział w XIX edycji Forum Polsko-Niemieckiego w Berlinie zorganizowanego pod hasłem „Polska i Niemcy – wspólnie dla silnej Europy” przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) i przy wsparciu ministerstw spraw zagranicznych Polski i Niemiec.

Tematem przewodnim tegorocznego Forum była przyszłość i szczególna wartość Unii Europejskiej. W obradach wielokrotnie podkreślano, iż w obliczu wyzwań zglobalizowanego świata wiele nadziei pokłada się we wspólnych polsko-niemieckich inicjatywach oraz w partnerskiej i konstruktywnej współpracy służącej wzmocnieniu Europy. Dyskusjom panelowym towarzyszyły spotkania ekspertów z Polski i Niemiec w grupach roboczych.

Wiceszef polskiej dyplomacji otworzył Forum wspólnie z ministrem stanu w MSZ RFN Michaelem Rothem oraz wziął udział w dyskusji panelowej pt. „Stosunki polsko-niemieckie w 2018 r. – dokąd zmierzamy?”

W swoim wystąpieniu wiceminister Szynkowski vel Sęk podkreślił znaczenie dobrych stosunków polsko-niemieckich. Zwrócił jednocześnie uwagę, że powinniśmy rozmawiać szczerze - także na trudniejsze tematy. Podczas dyskusji panelowej poruszono natomiast kwestie stosunków z Rosją, polityki energetycznej oraz relacji transatlantyckich. Wiceszef MSZ podziękował także tym politykom niemieckim, którzy wykazują zrozumienie dla polskiego stanowiska wobec Rosji i w kwestii Nord Stream. Zaznaczył jednak, że za słowami solidarności powinny iść także konkretne działania niemieckiego rządu.

W dyskusji uczestniczyli ponadto przewodniczący polsko-niemieckich grup parlamentarnych w Sejmie i w Bundestagu - Bartłomiej Wróblewski i Manuel Sarrazin (Sojusz 90 / Zieloni), posłowie Marek Krząkała i Dietmar Nietan (SPD), a także konsul generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper. Tegoroczne Forum zakończyła dyskusja z udziałem obu prezydentów – Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera zatytułowana „Europa 1918-2018: historia z przyszłością?”.

Forum Polsko-Niemieckie zostało powołane na podstawie „Wspólnego oświadczenia o rozwoju stosunków pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec” z 1976 r. W celu pogłębienia wzajemnego zrozumienia i współpracy uzgodniono, że forum przyjmie formę regularnych spotkań polityków, naukowców, ekonomistów oraz publicystów z obu krajów. Znaczenie Forum Polsko-Niemieckiego potwierdzone zostało także w Traktacie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r. Od 2014 r. organizatorem Forum jest FWPN.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2018, 16:13
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ