Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Niezmienne jest stanowisko Polski w sprawie poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział minister Czaputowicz po spotkaniu z szefem gruzińskiej dyplomacji, informując jednocześnie, że 24 października br. Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą 10. rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo gruzińskie.
Dzisiejsza wizyta ministra Zalkalianiego to jest kolejny dowód przyjaźni między naszymi narodami – ocenił szef polskiej dyplomacji. W czasie rozmów podkreślono przede wszystkim polskie wsparcie dla Gruzji w ramach współpracy w organizacjach międzynarodowych oraz jej aspiracji do członkostwa w strukturach europejskich i euroatlantyckich. – Nasze stanowisko w sprawie stworzenia jasnej perspektywy europejskiej dla Gruzji jest niezmienne. Polska uważa, że kontynuacja procesu integracji europejskiej jest gwarancją długofalowej stabilności i rozwoju gospodarczego na całym kontynencie europejskim – zaznaczył minister Czaputowicz. Szef MSZ wyraził także przekonanie, że Gruzja zasługuje na członkostwo w NATO jako najlepiej przygotowany kandydat. Przypomniał jednocześnie, iż szczyt Sojuszu w Warszawie w 2016 r. oraz ostatni szczyt NATO w Brukseli wyraźnie potwierdziły, że drzwi NATO pozostają dla tego kraju otwarte. Podczas spotkania ministrowie omówili również potrzebę zdynamizowania bilateralnej współpracy gospodarczej. Minister Czaputowicz podkreślił w tym kontekście znaczenie Gruzji jako ważnego i perspektywicznego partnera Polski w regionie Kaukazu Południowego. – Polsce zależy na zwiększeniu wymiany handlowej, szczególnie w obszarze artykułów rolnych, wsparciu polskich inwestorów w Gruzji oraz wsparciu sektora turystycznego – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Obie strony uznały także, że kwestie rozwoju połączeń transportowych i logistycznych Polski ze Wschodem w ramach nowych korytarzy transportowych przebiegających przez terytorium Gruzji powinny stanowić priorytet wzajemnych relacji. Ministrowie wymienili ponadto opinie na temat sytuacji w regionie Kaukazu Południowego i na okupowanych terenach Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.
Szefowie polskiej i gruzińskiej dyplomacji zainaugurowali również III posiedzenie Konferencji Tbiliskiej – forum przekazywania Gruzji, jako krajowi stowarzyszonemu z Unią Europejską, doświadczeń związanych z polskim procesem dostosowawczym tak, by wspomagać ją w zbliżaniu do struktur europejskich. – Konferencja Tbiliska pozostaje konkretnym i namacalnym narzędziem wsparcia przez Polskę proeuropejskich reform w Gruzji, a także platformą wymiany doświadczeń między administracjami państwowymi w implementacji Umowy Stowarzyszeniowej UE-Gruzja – zauważył minister Czaputowicz. Tematyka III posiedzenia była poświęcona kwestiom energii oraz kultury.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.10.2018, 16:49 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |