Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Dzisiejsze rozmowy niewątpliwie dadzą impuls dla zdecydowanego rozwoju dialogu politycznego oraz korzystnej współpracy dwustronnej z Libanem – oświadczył szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim libańskim odpowiednikiem.
Przedmiotem piątkowego spotkania Jacka Czaputowicza z Gebranem Bassilem były kwestie wsparcia Polski dla Libanu w związku z napływem uchodźców z Syrii, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz rozwiązanie konfliktu syryjskiego, a także zagadnienia relacji dwustronnych.
Minister Czaputowicz podkreślił znaczenie Libanu dla strony polskiej, jako jednego z sześciu priorytetowych krajów Polskiej Pomocy Rozwojowej. – Chciałbym przypomnieć, że od 2019 r. Liban zostanie włączony do grona krajów priorytetowych polskiej współpracy rozwojowej. W ten sposób będziemy mogli w większym stopniu wesprzeć władze i społeczeństwo libańskie dotknięte napływem uchodźców z Syrii – zapewnił minister. Strona polska zadeklarowała także gotowość do rozwoju współpracy w obszarze zaawansowanych technologii, inteligentnych rozwiązań miejskich, technologii informacyjnych, komunikacyjnych, medycznych, elektromobilności i start-upów, wskazując, że właściwym prowadzącym do tego krokiem będzie zorganizowanie misji przedstawicieli polskiego sektora prywatnego do Libanu. Przekazano także gotowość Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do rozszerzenia współpracy z Libanem, w tym w zakresie wymiany studentów.
Podczas rozmów ministrowie poruszyli również kwestie dotyczące bezpieczeństwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu w Syrii oraz aktualnego stanu bliskowschodniego procesu pokojowego, a także kwestie relacji transatlantyckich i polityki rosyjskiej w regionie. – Liban zajmuje ważne miejsce na mapie Bliskiego Wschodu i odgrywa ważną rolę w stabilizacji tego regionu – zaznaczył minister Czaputowicz, podkreślając wsparcie Polski dla Libanu, jako kraju o istotnym znaczeniu dla stabilności Bliskiego Wschodu, w tym ważnego partnera UE w zakresie dialogu dotyczącego bezpieczeństwa i walki z zagrożeniami terrorystycznymi.
W trakcie piątkowego spotkania w Warszawie ministrowie podpisali także Memorandum o Porozumieniu między Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP a Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Emigrantów Republiki Libańskiej o Ustanowieniu Mechanizmu Dwustronnych Konsultacji.
W ramach wizyty w Polsce szef libańskiej dyplomacji odbył również rozmowy z ministrem-członkiem Rady Ministrów Beatą Kempą, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim oraz z sekretarzem stanu, szefem Gabinetu Politycznego Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.10.2018, 18:34 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |