Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Kluczowymi partnerami do dyskusji o polskim przewodnictwie w Procesie Berlińskim są kraje Bałkanów Zachodnich. Ich głos jest dla nas bardzo ważny" – powiedział w Skopje sekretarz stanu w MSZ i pełnomocnik rządu ds. szczytu Bałkanów Zachodnich Szymon Szynkowski vel Sęk odbywający wizytę w Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii w ramach przygotowań do polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i przyszłorocznego szczytu w Poznaniu.
Wizyta w Sarajewie i Skopje była kolejnym etapem konsultacji wiceszefa polskiej dyplomacji w ramach przygotowań do szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w stolicy Wielkopolski w lipcu 2019 r. Podczas rozmów w ministerstwach spraw zagranicznych obu krajów została przedyskutowana wstępna agenda wydarzenia oraz priorytety, na których polski rząd zamierza się skoncentrować w ramach polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim.
Podczas rozmów z Almirem Šahoviciem, wiceministrem spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny, wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę na znaczenie przewodnictwa w Procesie Berlińskim dla Polski jako kraju, który w niedalekiej przeszłości sam przebył drogę transformacji i integracji europejskiej, a dziś wspiera politykę otwartych drzwi do UE. Wiceminister zapewnił, że polski rząd przywiązuje wielką wagę do konsultacji z bałkańskimi partnerami. Współpraca na tak wczesnym etapie przygotowań do szczytu jest dowodem na to, że pragniemy wsłuchiwać się w ich głos. "Ważnymi tematami naszego przewodnictwa w Procesie Berlińskim będą gospodarka i infrastruktura, ale także społeczeństwo obywatelskie, kultura i młodzież. We współpracy z ambasadami chcemy pokazać kulturę Bałkanów Zachodnich, angażując mieszkańców Poznania" – zapowiedział wiceszef MSZ w Sarajewie.
Także podczas rozmów z wiceministrem spraw zagranicznych Andrejem Zhernovskim oraz doradcą premiera Bojanem Maricikiem w Skopje wiceszef polskiej dyplomacji zwracał uwagę, że celem szczytu jest realne wsparcie europejskich aspiracji krajów Bałkanów Zachodnich. Dlatego priorytetowo traktujemy elementy agendy związane z obszarem gospodarczym, infrastrukturą i przedsiębiorczością. W programie szczytu znajdzie się Forum Biznesu UE-Bałkany Zachodnie. Wiceminister Szynkowski vel Sęk pokreślił też, że oprócz elementów polityczno-ekonomicznych podczas wydarzenia obecny będzie również komponent kulturalny i społeczny, gdyż zbliżanie społeczeństw stanowi fundament budowania dobrosąsiedzkich relacji w regionie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.11.2018, 18:28 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |