Newsletter

Janusz Szewczak: Ustawa o nadzorze finansowym ma chronić klientów banków

15.11.2018, 18:19aktualizacja: 15.11.2018, 18:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym ma chronić klientów przed nieodpowiedzialnymi działaniami właścicieli banków - powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Szewczak (PiS).

Komentował twierdzenia posłów PO, których zdaniem poprawki złożone przez klub PiS do tej ustawy miały związek ze sprawą korupcyjnych zarzutów Leszka Czarneckiego wobec b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Szewczak twierdzi, że posłowie opozycji, którzy uważają, że PiS wprowadził poprawki do ustawy o wzmocnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym po to, żeby uprościć przejęcia banków "nie rozumieją zawiłości przepisów, nad którymi pracują". Dodał, że są to przepisy, które Polska musi "wprowadzić do swojego prawodawstwa w ramach naszego członkostwa w UE".

Wyjaśnił, że poprawka zakładająca m.in., że KNF może "może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego" ma chronić klientów przed nieodpowiedzialnymi działaniami właścicieli banków.

Powiedział, że przyjęte przez Sejm zapisy, są po to by klienci depozytariusze nie ponosili kosztów złego zarządzania bankiem czy złych inwestycji zarządzających, tylko, "żeby ten podmiot mógł przejąć inny bank silniejszy, który będzie w stanie przeprowadzić szybką restrukturyzację".

Jego zdaniem działania opozycji to zwykły atak polityczny. Powiedział też, że obecnie przygotowywane są dwie ustawy, które mają chronić klientów: pierwsza to ta o nadzorze finansowym, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Druga - to projekt ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą Parlament ma się zająć na najbliższym posiedzeniu. (PAP)

ewes/ pś/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.11.2018, 18:19
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ