Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Wczoraj (21 listopada 2018 roku) na polecenie prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymano piętnastu pracowników byłej służby celnej. Zatrzymane osoby w latach 2013-2014 były zatrudnione w charakterze funkcjonariuszy Służby Celnej w Oddziale Celnym w Korczowej. Sześciu funkcjonariuszy nadal jest zatrudnionych w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.
Celnicy przyjmowali korzyści majątkowe
W toku postępowania prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalili, że podejrzani jako funkcjonariusze służby celnej, przyjmowali korzyści majątkowe od około 330 do 4000 złotych. Kwoty te stanowiły równowartość 2% wartości podatku VAT związanego z kwotą netto towarów wskazanych na każdej z przedkładanych faktur - dokumentów Zwrot VAT dla Podróżnych - Tax Free. Zatrzymani wykonywali czynności na drogowym przejściu granicznym na kierunku wywozowym z Polski na Ukrainę na stanowisku TAX FREE. Celnicy potwierdzali wywóz poza terytorium Unii Europejskiej towarów wskazanych w przedłożonych im łącznie ponad tysiącu fakturach, wiedząc że wywóz towarów nie następuje. Następnie zatrzymani, niezgodnie z rzeczywistością, potwierdzali wywiezienie towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, poświadczając w tym zakresie nieprawdę w systemie elektronicznego rejestru dokumentów R-30 oraz wskazanych dokumentach TAX FREE - Zwrot VAT dla Podróżnych. Prokuratorzy ustalili, że zatrzymani działali w latach 2013 – 2014 czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty
Prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawili zatrzymanym zarzuty przestępstwa łapownictwa, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na dokumentach Tax Free oraz pomocnictwa do oszustwa, skutkującego zwrotem podatku VAT za 2014 rok w kwocie 715.000 złotych na rzecz jednej z firm na terenie województwa podkarpackiego, a także przestępstwa karno-skarbowe.
Prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, po przeprowadzeniu czynności procesowych z zatrzymanymi, podejmą decyzję co do konieczności zastosowania środków zapobiegawczych.
Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2018, 09:26 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |