Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: W Dżakarcie o polsko-indonezyjskiej współpracy dwustronnej i Radzie Bezpieczeństwa ONZ (komunikat)

26.11.2018, 14:56aktualizacja: 26.11.2018, 14:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Indonezja to pierwszy kraj azjatycki, który?odwiedzam jako minister spraw zagranicznych. To jedno z najważniejszych państw ASEAN i ważny partner polityczny i gospodarczy dla naszego kraju – powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z indonezyjską minister spraw zagranicznych Retno Marsudi w Dżakarcie.?To pierwsza od 21 lat wizyta polskiego szefa dyplomacji w Indonezji.

Istotnym elementem rozmów ze stroną indonezyjską były kwestie szeroko rozumianej współpracy dwustronnej, w tym współpraca polityczna, gospodarcza, wojskowa, kulturalno-edukacyjna, w zakresie badań i rozwoju oraz w obszarze turystyki.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Indonezja jest ważnym partnerem handlowym Polski. Wyraził nadzieję na zwiększenie wymiany handlowej obu krajów w branży rolno-spożywczej.

- Chcielibyśmy otwarcia indonezyjskiego rynku na polskie produkty spożywcze takie jak jabłka czy produkty mięsne - powiedział minister Czaputowicz. – Polska ma wiele do zaoferowania nie tylko w tradycyjnych sektorach, takich jak energetyka i gospodarka morska, ale także w zaawansowanych, innowacyjnych i najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych – kontynuował szef polskiego MSZ w rozmowie ze stroną indonezyjską. Podkreślił ponadto zwiększające się zainteresowanie polskich firm inwestycjami w tym kraju. – Nasza oferta obejmuje m.in. technologie górnicze, rozwiązania w zakresie elektromobilności dla transportu publicznego czy sprzętu medycznego – wskazał minister Czaputowicz. ?

Strony zwróciły uwagę na potencjał współpracy obu krajów w dziedzinie obronności. W ramach spotkania szefowie dyplomacji Polski i Indonezji rozmawiali także na temat współpracy wielostronnej, wymienili poglądy na aktualne problemy regionalne i globalne. Omówili m.in. kierunki współpracy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 r., kiedy oba państwa będą pełnić funkcję niestałych członków tego organu.

Minister Jacek Czaputowicz przypomniał też w trakcie wizyty, że Polska będzie w tym roku gościć w Katowicach uczestników COP24, gdzie licznie reprezentowana będzie także strona indonezyjska.

W trakcie wizyty szef polskiego MSZ zaznaczył, że zarówno Indonezję, jak i Polskę cechuje poszanowanie dla wartości, jakimi są wielokulturowość i tolerancja. Podkreślił znaczenie kontynuacji Polsko-Indonezyjskiego Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego jako ważnego filaru dwustronnej współpracy.

W poniedziałek w Dżakarcie szef polskiego MSZ spotkał się również z zastępcą sekretarza generalnego ASEAN Hoang Anh Tuanem. Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę, że Azja Południowo-Wschodnia jest regionem o rosnącym znaczeniu dla Polski, która ma bardzo dobre relacje ze wszystkimi krajami ASEAN.?Podkreślił też, że nasz kraj docenia rolę, jaką to stowarzyszenie, będące główną platformą integracji w Azji, pełni w zapewnianiu stabilności i budowania architektury bezpieczeństwa w regionie. Rozmówcy omówili także możliwości rozwoju współpracy między UE a ASEAN. – Trzeba zacieśniać współpracę między UE a ASEAN w dziedzinie zwalczania terroryzmu, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa morskiego – zaznaczył szef polskiego MSZ. Minister Czaputowicz zwrócił też uwagę na potencjał współpracy gospodarczej pomiędzy UE a ASEAN, a także możliwości transferu wiedzy i technologii.

Dzień wcześniej - pierwszego dnia swojej wizyty w Indonezji - szef polskiej dyplomacji spotkał się z Hamengkubuwono X, sułtanem Yogyakarty i gubernatorem okręgu Yogyakarta. Rozmówcy omówili w szczególności kwestie możliwej współpracy kulturalno-naukowej, w tym wymian studenckich. – Yogyakarta może być także atrakcyjnym partnerem dla polskich samorządów, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i kultury – ocenił minister Czaputowicz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2018, 14:56
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ