Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:
27 listopada 2018 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.
W toku śledztwa ustalono, że zatrzymani należeli do grupy przestępczej prowadzącej działalność w latach 2014-2017. Wspomniana grupa działająca na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i pomorskiego pozorowała wewnątrawspólnotowe dostawy alkoholu na rzecz firm mających siedzibę w innych państwach Unii Europejskiej, m.in. w Czechach, Bułgarii i na Litwie. Grupa przestępcza stosowała do tych dostaw preferencyjną, zerową stawkę podatku VAT. Faktycznie jednak podmioty wskazane w fakturach i dokumentach przewozowych nie były nabywcami sprzedawanego alkoholu. Alkohol ten przewożony był do Wielkiej Brytanii, gdzie nielegalnie wprowadzano go na tamtejszy rynek. Ponieważ nabywcą alkoholu nie byty podmioty wskazane w fakturach, lecz nieustalone osoby, sprzedaż tą należało opodatkować 23-procentową stawką podatku VAT. Podejrzani nie deklarowali również obrotu osiągniętego ze sprzedaży alkoholu na terenie Wielkiej Brytanii. W celu zamaskowania przestępczego procederu fałszowano dokumenty przewozowe oraz akcyzowe. Łączna kwota spowodowanego w ten sposób uszczuplenia w podatku od towarów i usług przekracza 30 mln zł.
Postępowanie przygotowawcze w powyższej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędu Celno-Skarbowego.
Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. W stosunku do 6 osób skierowane zostały wnioski o tymczasowe aresztowanie z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę oraz obawę matactwa. Wszystkie wnioski Sąd w Poznaniu uwzględnił w całości. Wobec 5 osób prokuratorzy zastosowali wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru Policji. 1 osoba otrzymała zakaz opuszczania kraju.
W trakcie prowadzonych przeszukań na poczet grożących kar i środków o charakterze majątkowym zajęto należące do podejrzanych mienie w postaci m.in. pieniędzy w gotówce, pojazdów mechanicznych oraz luksusowych zegarków, o szacunkowej wartości ok. 600 tys. zł.
Sprawa ma charakter rozwojowy, a w jej toku nie są wykluczone dalsze zatrzymania.
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dka/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.11.2018, 15:29 |
Źródło informacji | Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |