Newsletter

MSZ: Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 24 w Katowicach (komunikat)

03.12.2018, 18:06aktualizacja: 03.12.2018, 18:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Polska już po raz czwarty sprawuje prezydencję COP i po raz trzeci pełni obowiązki gospodarza szczytu.

W Katowicach rozpoczęła się 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (tzw. COP24), z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, przedstawicieli polskiego rządu oraz władz miasta Katowice.

Polski resort dyplomacji reprezentowali minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, jak również sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański oraz podsekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk.

Podczas uroczystości 3 grudnia br. sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka, pełnomocnik ds. prezydencji COP24, oficjalnie przejął roczną prezydencję COP od premiera Fidżi Franka Bainimarama. Polska prezydencja COP24 oparta będzie o trzy główne filary, którymi są: technologia, człowiek, przyroda. Głównym celem szczytu klimatycznego COP24 jest przyjęcie kompleksowego zestawu zasad i wytycznych wdrażających postanowienia Porozumienia Paryskiego, pozwalających na jego pełne wejście w życie. Podczas szczytu zostanie także przeprowadzona polityczna faza tzw. Dialogu Talanoa, mającego na celu oszacowanie wysiłków na drodze do realizacji celów Porozumienia Paryskiego.

W trakcie konferencji szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz spotkał się z przewodniczącą Zgromadzenia Ogólnego ONZ Marią Espinosą, z którą omówił m.in. polskie priorytety w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Rozmówcy odnieśli się do wyzwań stojących obecnie przed organizacją, w tym dotyczących reformy systemu Narodów Zjednoczonych i zwiększenia roli Zgromadzenia Ogólnego NZ. Poruszyli również problematykę bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym kwestię rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Szef MSZ spotkał się ponadto z ministrem spraw zagranicznych Republiki Konga Jeanem-Claudem Gakosso. Ministrowie omówili możliwości zacieśniania relacji handlowych i współpracy gospodarczej między oboma krajami, zwłaszcza w sektorze wydobywczym, rolniczym i w dziedzinie zielonych technologii. "Polska chce zwiększać swoją obecność w Afryce. Niedawno odbyłem wizytę w Senegalu i otworzyłem naszą ambasadę w Dakarze. Współpraca z Republiką Konga także leży w obszarze naszych zainteresowań" – powiedział szef polskiego MSZ.

Inauguracja COP24 połączona została z tzw. Szczytem Liderów, podczas którego przybyli na zaproszenie prezydenta RP szefowie państw i rządów z licznych państw świata będą dyskutować w szczególności nad zagadnieniem tzw. sprawiedliwej i solidarnej transformacji, która pozwoli rozwijać się w kierunku gospodarki niskoemisyjnej przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu gospodarczego i miejsc pracy.

Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2018, 18:06
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ