Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: rozmowy polsko-niemieckie w Berlinie (komunikat)

13.12.2018, 22:33aktualizacja: 13.12.2018, 22:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Dzisiejsze spotkania wieńczą tegoroczny intensywny dialog między naszymi krajami i otwierają kolejne pola współpracy" - powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Haiko Maasem w Berlinie.

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Berlinie odbyła się na zaproszenie ministra praw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa. Spotkanie szefów polskiej i niemieckiej dyplomacji stanowiło kontynuację rozmów przeprowadzonych podczas XV polsko – niemieckich konsultacji międzyrządowych w Warszawie 2 listopada 2018 r.

Podsumowując polsko-niemieckie relacje w 2018 r., ministrowie podkreślili znaczenie przyjętej podczas konsultacji międzyrządowych deklaracji, która określa kierunki i priorytety przyszłej współpracy w kwestiach bilateralnych i międzynarodowych. "Bardzo dobrze oceniam naszą wspólną deklarację z listopada tego roku, która zarysowuje możliwości współpracy między naszymi krajami w wielu dziedzinach" – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie poruszyli też zagadnienia związane z polityką historyczną w relacjach polsko-niemieckich - zgodzili się, że temat polityki pamięci jest niezwykle ważny dla obu stron. W tym kontekście omówili ważne, okrągłe rocznice przypadające w 2019r. - 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, wydarzeń 1989 roku i wybuchu Powstania Warszawskiego. "Chcemy pogłębić naszą wiedzę na temat historii stosunków polsko-niemieckich ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia II wojny światowej" - podkreślił szef polskiego MSZ. Dodał przy tym, że dojrzałe relacje polityczne to także umiejętność rozmawiania o trudnych kwestiach. Ministrowie dyskutowali także o programach wymian adresowanych do młodzieży.

W trakcie dzisiejszej wizyty w Berlinie minister Czaputowicz podkreślił także wagę, jaką strona polska przywiązuje do wznowienia rozmów w formacie Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu dotyczącego spraw polskiej społeczności w Niemczech i niemieckiej społeczności w Polsce. Szef polskiej dyplomacji przypomniał o aktualności nierozwiązanych dotąd kwestii dotyczących m.in. nauczania języka polskiego w Niemczech.

Ministrowie wymienili również poglądy w kluczowych kwestiach międzynarodowych, w tym na temat polityki bezpieczeństwa, także w odniesieniu do aktualnej sytuacji na Ukrainie, współpracy na forum ONZ i w ramach Procesu Berlińskiego. Rozmówcy byli zgodni, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest warunkiem niezbędnym dla przyszłości integracji europejskiej. "Mamy podobną wizję Unii Europejskiej. Dostrzegamy znaczenie czterech swobód, zasady konkurencyjności, wykorzystanie potencjału wspólnego rynku" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji dodając, że ustalił wraz z ministrem Maasem kwestię wspólnej debaty o przyszłości Europy w marcu 2019 r.

Odnosząc się do kwestii niestałego członkostwa obu krajów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (Niemcy będą niestałym członkiem RB NZ od stycznia przyszłego roku), minister Jacek Czaputowicz zaznaczył że jest to ważne forum naszej współpracy. Jednym z najważniejszych priorytetów Niemiec podczas ich członkostwa w Radzie będzie kwestia prawa humanitarnego. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że dla Polski jest to również bardzo ważny temat, wpisujący się w priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie, w szczególności w stosunku do priorytetu ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Szef polskiej dyplomacji przypomniał w tym kontekście Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej podpisanego z szefem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

W trakcie rozmów minister Heiko Maas podkreślił wagę Trójkąta Weimarskiego, szczególnie po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Szef polskiego MSZ zgodził się, że istnieje szerokie pole do współpracy pomiędzy Polską, Niemcami i Francją również na polu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Trójkąt Weimarski to także ważna platforma do konsultacji w zakresie polityki europejskiej.

W kontekście dyskusji o przyszłości Europy minister Czaputowicz poparł głos wicekanclerza Olafa Scholza na temat przekształcenia stałego miejsca Francji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w stałe miejsce dla UE. Szef polskiej dyplomacji zwrócił przy tym uwagę na dodatkowy aspekt - francuskie prawo do posiadania broni jądrowej. "Gdyby to było w dyspozycji Europy, wówczas byłaby ona rzeczywiście suwerenna i miała materialne podstawy zapewnienia bezpieczeństwa na kontynencie" - podkreślił minister.

Wizyta była też okazją do spotkania z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble oraz złożenia symbolicznej wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą rolę Solidarności. Szef polskiej dyplomacji wygłosił także wystąpienie na temat polskiej wizji przyszłości UE w Fundacji Körbera, jak również uczestniczył w organizowanej przez Instytut Polski w Berlinie debacie byłych polskich i? niemieckich opozycjonistów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sno/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.12.2018, 22:33
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ