Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Dzisiejsze spotkania wieńczą tegoroczny intensywny dialog między naszymi krajami i otwierają kolejne pola współpracy" - powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Haiko Maasem w Berlinie.
Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Berlinie odbyła się na zaproszenie ministra praw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa. Spotkanie szefów polskiej i niemieckiej dyplomacji stanowiło kontynuację rozmów przeprowadzonych podczas XV polsko – niemieckich konsultacji międzyrządowych w Warszawie 2 listopada 2018 r.
Podsumowując polsko-niemieckie relacje w 2018 r., ministrowie podkreślili znaczenie przyjętej podczas konsultacji międzyrządowych deklaracji, która określa kierunki i priorytety przyszłej współpracy w kwestiach bilateralnych i międzynarodowych. "Bardzo dobrze oceniam naszą wspólną deklarację z listopada tego roku, która zarysowuje możliwości współpracy między naszymi krajami w wielu dziedzinach" – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Ministrowie poruszyli też zagadnienia związane z polityką historyczną w relacjach polsko-niemieckich - zgodzili się, że temat polityki pamięci jest niezwykle ważny dla obu stron. W tym kontekście omówili ważne, okrągłe rocznice przypadające w 2019r. - 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, wydarzeń 1989 roku i wybuchu Powstania Warszawskiego. "Chcemy pogłębić naszą wiedzę na temat historii stosunków polsko-niemieckich ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia II wojny światowej" - podkreślił szef polskiego MSZ. Dodał przy tym, że dojrzałe relacje polityczne to także umiejętność rozmawiania o trudnych kwestiach. Ministrowie dyskutowali także o programach wymian adresowanych do młodzieży.
W trakcie dzisiejszej wizyty w Berlinie minister Czaputowicz podkreślił także wagę, jaką strona polska przywiązuje do wznowienia rozmów w formacie Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu dotyczącego spraw polskiej społeczności w Niemczech i niemieckiej społeczności w Polsce. Szef polskiej dyplomacji przypomniał o aktualności nierozwiązanych dotąd kwestii dotyczących m.in. nauczania języka polskiego w Niemczech.
Ministrowie wymienili również poglądy w kluczowych kwestiach międzynarodowych, w tym na temat polityki bezpieczeństwa, także w odniesieniu do aktualnej sytuacji na Ukrainie, współpracy na forum ONZ i w ramach Procesu Berlińskiego. Rozmówcy byli zgodni, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest warunkiem niezbędnym dla przyszłości integracji europejskiej. "Mamy podobną wizję Unii Europejskiej. Dostrzegamy znaczenie czterech swobód, zasady konkurencyjności, wykorzystanie potencjału wspólnego rynku" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji dodając, że ustalił wraz z ministrem Maasem kwestię wspólnej debaty o przyszłości Europy w marcu 2019 r.
Odnosząc się do kwestii niestałego członkostwa obu krajów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (Niemcy będą niestałym członkiem RB NZ od stycznia przyszłego roku), minister Jacek Czaputowicz zaznaczył że jest to ważne forum naszej współpracy. Jednym z najważniejszych priorytetów Niemiec podczas ich członkostwa w Radzie będzie kwestia prawa humanitarnego. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że dla Polski jest to również bardzo ważny temat, wpisujący się w priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie, w szczególności w stosunku do priorytetu ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Szef polskiej dyplomacji przypomniał w tym kontekście Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej podpisanego z szefem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
W trakcie rozmów minister Heiko Maas podkreślił wagę Trójkąta Weimarskiego, szczególnie po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Szef polskiego MSZ zgodził się, że istnieje szerokie pole do współpracy pomiędzy Polską, Niemcami i Francją również na polu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Trójkąt Weimarski to także ważna platforma do konsultacji w zakresie polityki europejskiej.
W kontekście dyskusji o przyszłości Europy minister Czaputowicz poparł głos wicekanclerza Olafa Scholza na temat przekształcenia stałego miejsca Francji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w stałe miejsce dla UE. Szef polskiej dyplomacji zwrócił przy tym uwagę na dodatkowy aspekt - francuskie prawo do posiadania broni jądrowej. "Gdyby to było w dyspozycji Europy, wówczas byłaby ona rzeczywiście suwerenna i miała materialne podstawy zapewnienia bezpieczeństwa na kontynencie" - podkreślił minister.
Wizyta była też okazją do spotkania z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble oraz złożenia symbolicznej wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą rolę Solidarności. Szef polskiej dyplomacji wygłosił także wystąpienie na temat polskiej wizji przyszłości UE w Fundacji Körbera, jak również uczestniczył w organizowanej przez Instytut Polski w Berlinie debacie byłych polskich i? niemieckich opozycjonistów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sno/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.12.2018, 22:33 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |