Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zmiany związane z PIT-11 obejmują, m.in. skrócony czas wysyłania dokumentów - do 31.01.2019 i wprowadzony dla wszystkich obowiązek wyłącznie elektronicznej wysyłki. Firma e-file, twórca aplikacji e-pity Płatnika do wystawiania, wysyłania przez pracodawców do Urzędu Skarbowego i dostarczania pracownikom PIT-11 zleciła w grudniu 2018 badanie i zweryfikowała gotowość firm na wdrożenie nowych przepisów.
Co druga (52%) przebadana firma, zatrudniająca do 9 osób, nie jest gotowa na elektroniczną wysyłkę dokumentów do Urzędu Skarbowego. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie małe firmy po raz pierwszy staną przed obowiązkiem przesłania online informacji o dochodach pracowników. Średnie i duże firmy także nie czują się w pełni gotowe. Nieprzygotowanie na tym polu deklaruje 36% respondentów ze średnich (9-49 pracowników) i 18% z dużych firm (50-249 pracowników).
PIT-11 za rok 2018 należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego do 31.01.2019 roku. Niewielkie przedsiębiorstwa deklarują, że i to stanowi dla nich problem. Niemal połowa z nich (48%) może nie zdążyć złożyć dokumentów. Wśród średnich firm kłopot z dotrzymaniem terminu może mieć co trzeci ankietowany pracodawca (33%), a wśród dużych co dziesiąty (10%).
„Udostępniając program do elektronicznego wystawiania i wysyłania PIT-11 zaobserwowaliśmy, kiedy pracodawcy przesyłają dokumenty do Urzędu Skarbowego. Niestety, większość z nich zostawia ten obowiązek na ostatnią chwilę. Takie nawyki, tym bardziej w perspektywie nadchodzących zmian, mogą przysporzyć przedsiębiorcom sporo problemów” - mówi Artur Kaczmarek z e-file – twórcy aplikacji e-pity Płatnika.
Z badania wynika, że niemal co trzeci respondent (28%) nie orientuje się w nadchodzących zmianach. 44% deklaruje powierzchowną wiedzę, a jedynie 28% jest doskonale poinformowanych. Zauważalna jest zależność między liczbą pracowników, a stanem wiedzy pracodawców. Wraz ze wzrostem liczby zatrudnionych rośnie odsetek osób deklarujących dobry poziom wiedzy na temat zmian.
Przygotowane przez e-file badanie dostarcza alarmujących wniosków – znaczna część firm nie jest gotowa zmierzyć się z nadchodzącymi zmianami dotyczącymi PIT-11, a więc ryzykuje karę grzywny. Co więcej, nie ma możliwości, by PIT-u w ogóle nie złożyć. Jest to ustawowy obowiązek pracodawcy i Urząd Skarbowy ostatecznie zawsze się o niego upomni.
Badanie zrealizowane na zlecenie e-file w grudniu 2018 przez SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 506 ankiet.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 18.12.2018, 16:41 |
| Źródło informacji | e-file |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Ostatni tydzień naboru do EEC Startup Challenge. 16 startupów zaprezentuje się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Trwa ostatni tydzień przyjmowania zgłoszeń do EEC Startup Challenge, konkursu dla innowacyjnych firm rozwijających rozwiązania o realnym znaczeniu dla gospodarki. Nabór potrwa do 27 lutego 2026 r. Finał odbędzie się podczas XVIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 22-24 kwietnia 2026 r. zgromadzi w Katowicach liderów biznesu, administracji i świata finansów.- 20.02.2026, 14:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości
-
Rimini Street Announces Fiscal Fourth Quarter and Annual 2025 Financial and Operating Results
- 20.02.2026, 10:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
OneRail rozwija globalną działalność inżynieryjną wraz z otwarciem nowego oddziału w Polsce
Ekspansja pozwala zwiększyć innowacyjność w zakresie produktów oraz skalę zdolności technicznych w celu wyjścia naprzeciw szybko rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony przedsiębiorstw.- 20.02.2026, 09:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ