Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN apeluje o nieeskalowanie emocji wokół obchodów rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau (komunikat)

23.12.2018, 15:23aktualizacja: 23.12.2018, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

MKIDN apeluje o nieeskalowanie emocji wokół obchodów rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

W związku z oświadczeniem Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych informujemy, że - jak wynika z jednoznacznego komunikatu dyrekcji Muzeum - nieprawdą jest, jakoby na teren Muzeum – Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau nie można było wnosić polskiej flagi. Nieprawdą jest również, że przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych nie mogą uczestniczyć w obchodach. Problemem jest kwestia kulturalnego zachowania się w trakcie obchodów i wzajemnego szacunku.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podejmie próbę wyjaśnienia sytuacji w drodze spotkań i rozmów z obiema stronami sporu. Nie wydaje się, aby niezapraszanie było właściwym rozwiązaniem. Każdy, kto reprezentuje pamięć ofiar zbrodni popełnionej w tym miejscu, ma prawo do udziału obchodach rocznicy.

Apelujemy o nieeskalowanie emocji, modlitwę i refleksję.

Poniżej przedstawiamy pełny tekst oświadczenia Muzeum-Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau:

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych opublikowali 21 grudnia 2018 r. informację, jakoby Muzeum Auschwitz wykluczyło ich przedstawicieli z obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Piszą oni, iż SPROOK otrzymało od Muzeum pismo, "z którego wynika wykluczenie Rodzin Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019 r. Muzeum (czytaj dyr. Cywiński) " ukarało" nas tą decyzją za jedną biało-czerwoną flagę, która tak strasznie "przeszkadzała" na ubiegłorocznej uroczystości.

Jest to kłamstwo podwójne. Zapewne dlatego SPROOK nie upublicznił otrzymanego od Muzeum pisma.

Kłamstwem pierwszym jest sama sprawa flagi. Na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz nie obowiązuje zakaz wnoszenia flag i nie ze względu na wniesienie flagi delegacja SPROOK nie otrzyma oficjalnego zaproszenia.

Chodzi o bolesny incydent z 27 stycznia 2018 roku, kiedy to zaproszeni przez Muzeum członkowie SPROOK w obraźliwy sposób potraktowali byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Podczas modlitwy na pomniku delegacja SPROOK weszła do sektora i rozwinęła flagę zasłaniając widok siedzącym na krzesłach starszym osobom. Poproszono ich o cofnięcie się. Przedstawicielka Stowarzyszenia zareagowała oskarżeniami, iż osoba, którą ją o to poprosiła, nie prawdziwą Polką. Kiedy z prośbą o właściwe zachowanie zwrócili się także polscy byli więźniowie i więźniarki, pod ich adresem padły zarzuty, że nie są oni prawdziwymi Polakami.

Do tej pory ze strony Stowarzyszenia byli więźniowie nie doczekali się przeprosin.

Takie zdarzenia, a także tego typu uwagi dla ofiar niemieckiego obozu Auschwitz są szokujące i skandaliczne. Take zachowanie w Miejscu Pamięci jest niedopuszczalne, zwłaszcza ze strony organizacji deklarującej dbanie o pamięć Ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Kłamstwem drugim jest to, iż Stowarzyszenie zostanie wykluczone z obchodów rocznicowych.

Brak oficjalnego zaproszenia dla delegacji nie oznacza braku możliwości uczestniczenia w obchodach dla członków SPROOK w przygotowanym każdego roku sektorze otwartym dostępnym dla każdego bez oficjalnych zaproszeń.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.12.2018, 15:23
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ