Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:
W dniach 3-15 grudnia 2018 r. w Katowicach odbyła się 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. W ramach zabezpieczenia przebiegu Sesji Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmowała szereg czynności służbowych.
Pierwsze działania ws. Sesji COP24 w Katowicach ABW podejmowała w 2017 roku. Od września 2017 roku ABW prowadziła bieżącą współpracę z uczestnikami systemu antyterrorystycznego RP, partnerskimi służbami zagranicznymi oraz podmiotami bezpośrednio zaangażowanymi w organizację COP24. Systematycznie weryfikowano wszelkie sygnały na temat możliwych zagrożeń. Opracowywane w ABW wytyczne kierowano do poszczególnych resortów, podmiotów oraz firm odpowiedzialnych za organizację Szczytu.
Agencja, zgodnie ze swoimi kompetencjami, dokonała sprawdzeń osób współdziałających przy organizacji Sesji w Katowicach. ABW przekazała także Policji dane 520 osób podejrzewanych o związki z ekstremizmem lub terroryzmem, które mogły zakłócić przebieg Sesji. Do Straży Granicznej przesłano wykaz 417 obcokrajowców, którzy mogli przyjechać do Polski w związku ze Szczytem, celem zastrzeżenia ich w Ewidencji Zleceń SG jako osoby zaangażowane w przeszłości w działania środowisk radykalnych. Jednocześnie zestawienie osób, które mogły stanowić zagrożenie o charakterze ekstremistycznym dla COP24, przekazano do Służby Ochrony Państwa. Powyższe działania ABW skutkowały uniemożliwieniem wjazdu na terytorium RP 11 cudzoziemcom.
W ramach zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ABW stale monitorowała także bezpieczeństwo infrastruktury energetycznej. Agencja rozpoznawała również potencjalne zagrożenia z cyberprzestrzeni dla sieci teleinformatycznych Konferencji COP24 oraz rekomendowała zmiany w oprogramowaniu stworzonym na potrzeby obsługi katowickiego spotkania.
W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczenia Sesji na wniosek Szefa ABW Prezes Rady Ministrów wprowadził na terenie województwa śląskiego oraz jednostki samorządu terytorialnego miasta Krakowa pierwszy stopień alarmowy (ALFA). Obowiązywał on w dniach od 26 listopada do 15 grudnia 2018 r.
Podczas COP24 nie odnotowano incydentów o charakterze terrorystycznym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/ pch/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.12.2018, 13:54 |
Źródło informacji | Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |