Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Jest konsensus, że nie będzie takiej organizacji, ponieważ wymagałoby to dodatkowej biurokracji związanej z finansowanie i kartelem (...). Sądzę, że kraje nienależące do OPEC nie zgodzą się, bo nie chcą być dotknięte przez sankcje" - wyjaśnił w czwartek Nowak
W czerwcu, po wizycie saudyjskiego następcy tronu Muhammada ibn Salmana w Moskwie i jego rozmowach z prezydentem Władimirem Putinem poinformowano, że Rosja i Arabia Saudyjska pogłębią współpracę w sektorze naftowym.
Nowak przyznał, że osiągnięto nieformalne porozumienie, że należy "zinstytucjonalizować format OPEC+" i przedłużyć jego współpracę poza rok 2019, aby monitorować rynek i w razie konieczności podejmować wspólne działania; minister podkreślił jednak, że z pomysłu tego zrezygnowano.
Reuters przypomina, że Rosja i państwa OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową) wspólnie produkują więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej.
W USA powstał projekt ustawy pod roboczą nazwą NOPEC; na mocy takiej ustawy Waszyngton mógłby pozwać producentów ropy o naruszenie przepisów antytrustowych. Na razie jednak NOPEC pozostaje tylko projektem i byli amerykańscy prezydenci sygnalizowali, że zawetowaliby taką regulację.
Jednak prezydent Donald Trump atakował często OPEC, zarzucając mu, że ponosi odpowiedzialność za zbyt wysokie ceny ropy związane ze zmniejszoną podażą surowca. (PAP)
fit/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.12.2018, 18:23 |
Źródło informacji | Reuters |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |