Newsletter

Litwini w polskich sklepach zostawili 360 mln euro; to rekordowa suma

31.12.2018, 12:07aktualizacja: 31.12.2018, 12:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Litwini w polskich sklepach w ciągu mijającego roku wydali rekordową sumę pieniędzy - 360 mln euro, o 4,6 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Jak pisze litewski portal 15min.lt, Litwini w Polsce kupują meble czy przedmioty gospodarstwa domowego.

Jedna osoba z Litwy podczas podróży do Polsce średnio wydaje 535 złotych. W ciągu roku jeden mieszkaniec Litwy w Polsce był dwa razy pokonując odległość około 50 km – podaje portal powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Polski.

W wyniku turystyki handlowej litewski budżet utracił około 71 mln euro szacując jedynie obowiązujący w tym kraju 21-procentowy VAT. Dyrektor Litewskiego Zrzeszenia Przedsiębiorstw Handlowych Laurynas Vilimas wskazuje jednak, że straty są znacznie wyższe uwzględniają miejsca pracy, które w kraju nie zostały stworzone.

"Rosnący potok litewskich pieniędzy do Polski jest złą wiadomością" - stwierdza Vilimas, który też nie prognozuje zmian w najbliższym czasie.

"Jest jak jest. Polska pozostanie dla sąsiadów krajem cenowo atrakcyjnym. Decyduje o tym wzrost gospodarczy, ulgi podatkowe na żywność, stosunkowo tania złotówka" - mówi Vilimas.

Litwa liczą na to, że sytuację zbilansuje wprowadzany w Polsce od 2019 roku zakaz handlu w trzy niedziele w ciągu miesiąca, a od 2020 roku pełny zakaz niedzielnego handlu.

"Te decyzje powinny mieć korzystny wpływ dla nas, gdyż zakupów dokonuje się głównie w weekendy. Eliminując jedne dzień ogranicza się możliwość zakupów, więc prawdopodobnie zmniejszy to zainteresowanie" - prognozuje dyrektor Litewskiego Zrzeszenia Przedsiębiorstw Handlowych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ pś/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.12.2018, 12:07
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ