Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ ws. wizyty ministra Jacka Czaputowicza w Rumunii (komunikat)

09.01.2019, 17:30aktualizacja: 09.01.2019, 17:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Rumunii

"Moja wizyta w Bukareszcie pokazuje naszą wolę, aby rozwijać bardzo dobre relacje dwustronne oraz ściśle współpracować z Rumunią w ramach UE i NATO" - powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rumunii Teodorem Viorelem Meleşcanu. Minister Czaputowicz był pierwszym zagranicznym gościem szefa rumuńskiego MSZ w roku Prezydencji Rumunii w Radzie UE.

Ministrowie omówili aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej, w tym kwestie dotyczące polityki energetycznej, przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych, polityki spójności i polityki migracyjnej. "Z zadowoleniem odnotowujemy zbieżność poglądów w wielu kwestiach" - zauważył szef polskiej dyplomacji. "Gratulujemy objęcia prezydencji i życzymy rumuńskim przyjaciołom skutecznej pracy i realizacji najważniejszych zamierzeń" - podkreślił minister Czaputowicz. Zaznaczył przy tym, że dzisiejsze rozmowy pokazały wolę obu stron wzmacniania polsko-rumuńskiej współpracy w ramach Unii Europejskiej i poszukiwania wspólnych rozwiązań w kwestii przyszłości UE.

W trakcie dyskusji ministrowie Jacek Czaputowicz i Teodor Meleşcanu wskazali na pilną potrzebę rewizji Dyrektywy Gazowej. Szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że jest ona kluczowa dla finalizacji projektu unii energetycznej. Przywołał w tym kontekście temat gazociągu Nord Stream 2 podkreślając, że projekt ten ma negatywny wpływ na rynek gazu w UE i burzy solidarność unijną.

Rozmówcy poruszyli ponadto kwestię Bałkanów Zachodnich. "Jesteśmy zgodni, że państwa Bałkanów Zachodnich potrzebują naszego wsparcia w procesie ich integracji z UE" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji dodając, że przedstawił podczas spotkania plany i cele związane z organizacją Szczytu Procesu Berlińskiego w Poznaniu w lipcu 2019 r.

Poruszono również kwestię relacji dwustronnych i współpracy obu krajów w sferze polityki bezpieczeństwa, w tym w ramach NATO i w różnych formatach regionalnych.?Minister Czaputowicz wymienił w tym kontekście ścisłe współdziałanie w ramach Formatu Bukaresztańskiego (B9) grupującego dziewięć państw wschodniej flanki NATO oraz trójkąta Polska-Rumunia-Turcja. "Przedyskutowaliśmy plany na rok bieżący" - zaznaczył szef polskiego MSZ. Szefowie polskiej i rumuńskiej dyplomacji podkreślili przy tym szczególną wagę relacji transatlantyckich, kluczowych dla bezpieczeństwa tej części świata.

Ministrowie omówili także kwestie związane z rosnącą polsko-rumuńską współpracą gospodarczą i możliwościami jej dalszego wzmocnienia oraz wymienili poglądy na temat współpracy regionalnej. "Szczyt Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 r. wyznaczył kierunki naszej regionalnej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej oraz w cyberprzestrzeni" - zaznaczył minister Czaputowicz.

Wizyta ministra Czaputowicza w Bukareszcie odbyła się w roku obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Rumunią. Rocznica stanowi symboliczny punkt odniesienia dla dalszych działań na rzecz umacniania stosunków dwustronnych. Minister Teodor Meleşcanu przekazał przy tej okazji szefowi polskiej dyplomacji 100 tysięcy stron archiwalnych dokumentów w formie elektronicznej, dotyczących relacji polsko-rumuńskich w latach 1918-1947.

W trakcie wizyty w Bukareszcie minister Jacek Czaputowicz spotkał się także z premier Rumunii Vioriką Dăncilą.?Rozmówcy ustalili, że Rumunia zorganizuje w tym roku kolejne konsultacje międzyrządowe. Szefowa rumuńskiego rządu wyraziła przekonanie, że dobra współpraca pomoże obu krajom zmierzyć się z wyzwaniami takimi jak brexit i przyszłość Europy po brexicie czy migracja. Minister Czaputowicz podkreślił przy tej okazji znaczenie polsko-rumuńskiego partnerstwa strategicznego i zapewnił o wsparciu Polski dla Rumunii w trakcie jej prezydencji w Radzie UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.01.2019, 17:30
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ