Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Głównym tematem rozmów podczas drugiego dnia spotkania w formule Gymnich w Bukareszcie była współpraca z Chinami. Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE kontynuowali także dyskusję na temat Bałkanów Zachodnich.
Dyskusja w gronie unijnych ministrów na temat Chin dotyczyła perspektyw współpracy z tym państwem. - Polska opowiada się za kształtowaniem stosunków z Chinami zgodnie ze strategią UE wobec Chin z lipca 2016 r.: powinny one być praktyczne, pragmatyczne i oparte na poszanowaniu uzgodnionych zasad – powiedział szef polskiej dyplomacji. W kontekście wyzwań w relacjach z Chinami podkreślił kluczowe znaczenie jedności UE.
Zgodnie z przyjętą formułą Gymnich odbyło się także spotkanie szefów unijnych dyplomacji z ministrami spraw zagranicznych państw kandydujących do UE. Na wspólnej sesji omówiono m.in. wyzwania stojące przed UE i państwami kandydujących do UE we współpracy z Chinami. – Spotkanie Procesu Berlińskiego w Poznaniu w lipcu tego roku będzie dobrą okazją do poznania oczekiwań państw regionu wobec UE – oświadczył szef polskiego MSZ.
Na marginesie posiedzenia minister Jacek Czaputowicz spotkał się z pierwszym wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Republiki Kosowa Behgjetem Pacollim. Głównymi tematami rozmowy były relacje Serbii i Kosowa oraz perspektywy współpracy z UE.
Podczas wizyty w Bukareszcie szef polskiej dyplomacji udzielił również wywiadu dla rumuńskiego dziennika o profilu finansowym "Ziarul Financiar" oraz dla rumuńskiej telewizji Digi24.
Spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich odbywają się raz na pół roku i mają charakter nieformalny. Stwarza to okazję do bardziej otwartej dyskusji i refleksji o charakterze strategicznym, ułatwiającej późniejsze wypracowywanie konsensusu na forum UE. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, w którym w 1974 r. odbyły się po raz pierwszy rozmowy w tej formule.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.02.2019, 18:56 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |