Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Indie posiadają liczące się na świecie pokłady węgla i plany znacznego zwiększenia jego wydobycia. Polska natomiast - restrukturyzując i modernizując sektor górniczy - dysponuje dużym doświadczeniem; ta sytuacja tworzy znakomite warunki do rozwoju naszej współpracy gospodarczej" - skomentował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, cytowany w komunikacie resortu.
Zawarte w poniedziałek porozumienie ma tworzyć warunki do przyszłej współpracy firm z obu krajów w dziedzinie przemysłu węglowego.
Gospodarka Indii w dużej części oparta jest na węglu kamiennym - miejscowy rząd dąży do zwiększenia wydobycia tego surowca z 708 mln ton w 2016 r. do 1 mld ton rocznie do roku 2020. W realizacji tego ambitnego projektu mogą pomóc polskie firmy, które dysponują doświadczeniem i technologiami.
Jak podał resort energii, Indie zainteresowane są m.in. technologiami podziemnymi i odkrywkowymi w zakresie budowy obiektów (kopalń i zakładów wzbogacania węgla), dostawami maszyn i urządzeń górniczych oraz usług i robót dla indyjskiego górnictwa węglowego (w tym nowoczesnych czystych technologii wzbogacania węgla i spalania oraz technologii wychwytywania metanu), a także współpracą naukowo-techniczną w tym zakresie.
Indie - według informacji Ministerstwa Energii - dążą do większej dywersyfikacji dostaw węgla koksującego, niezbędnego do produkcji stali. Dziś trafia on do Indii głównie z Australii. Na tamtejszym rynku dostępny jest też węgiel z JSW, jednak - w ocenie tej spółki - współpraca w tym zakresie ma wciąż duży potencjał rozwoju.(PAP)
mab/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.02.2019, 16:49 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |