Newsletter

ME: wiceminister Tobiszowski na Bengal Global Business Summit (komunikat)

07.02.2019, 17:57aktualizacja: 07.02.2019, 17:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- ME informuje:

- Sektor górniczy to nie tylko wydobycie węgla kamiennego. Nasze działania kierujemy m.in. na "inteligentną kopalnię", rozumianą jako szereg rozwiązań technicznych o charakterze innowacyjnym, które prowadzą do wzrostu efektywności wydobycia, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi pracujących pod ziemią i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji otwierającej Bengal Global Business Summit. Wydarzenie odbyło się 7 lutego 2019 r. w Kalkucie w Indiach.

Bengal Global Business Summit gromadzi najważniejszych przedstawicieli biznesu z Indii oraz innych krajów Azji Południowej, stwarzając dobrą okazję do zaprezentowania polskich firm i omówienia możliwości współpracy z lokalnymi partnerami. W konferencji udział biorą przedstawiciele takich branż jak: energia, hutnictwo, górnictwo oraz czyste technologie. Właśnie wokół tych zagadnień koncentrowały się dyskusje, spotkania i wszelkiego rodzaje panele.

- Polscy przedsiębiorcy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania partnerom indyjskim. Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej - dodał wiceminister.

Podkreślił, że polski sektor górniczy korzysta z najnowszych technologii, m.in. w zakresie wykorzystania chemii jak na przykład gaz syntezowy powstały w procesie zgazowania węgla. - Może on zastępować gaz ziemny pochodzący z importu. Metan jest postrzegany również jako paliwo perspektywiczne, które pozyskiwane jest przy okazji eksploatacji węgla. Jedna z wiodących polskich spółek górniczych planuje całkowicie uniezależnić się energetycznie poprzez zabudowę silników metanowych – poinformował wiceminister.

Polska delegacja już po raz kolejny uczestniczy w Bengal Global Business Forum, co, jak określił wiceminister Tobiszowski, staje się już tradycją i potwierdza zainteresowanie Polski ścisłą współpracą z Indiami. Przypomniał, że w tym roku Polska otrzymała także propozycję przyjęcia statusu kraju partnerskiego. – Pozwoliło to rozszerzyć naszą ofertę i zaprezentować się w ramach polskiego pawilonu – wyjaśnił.

Podstawowa polska oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom indyjskich partnerów i obejmuje współpracę w szeroko rozumianym przemyśle górniczym wraz z eksportem maszyn i urządzeń, współpracę ośrodków naukowych i stosowanie najnowszych technologii.

# # #

Indie to najszybciej rozwijająca się gospodarka wśród krajów G20. Na lata 2018-2022 prognozuje się średni roczny wzrost PKB Indii o 7,3 proc. Kraj ten przed 2030 r. będzie trzecią gospodarką globu. Indie dążą do większej dywersyfikacji dostaw węgla koksującego, dostarczanego głównie z Australii. Polski węgiel koksujący jest już obecnie sprzedawany na tym rynku, współpraca ta ma potencjał dalszego rozwoju. Ponadto Indie zainteresowane są: technologiami podziemnymi i odkrywkowymi w zakresie budowy obiektów (kopalń i zakładów wzbogacania węgla), dostawami maszyn i urządzeń górniczych oraz usług i robót dla indyjskiego górnictwa węglowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2019, 17:57
Źródło informacji ME
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ