Newsletter

Europejski Korpus Solidarności - 7,6 mln euro na dotacje dla polskich organizacji

15.02.2019, 15:23aktualizacja: 15.02.2019, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union 2017 - Source: EP/Marco Zeppetella
European Union 2017 - Source: EP/Marco Zeppetella
Ponad 7 mln 600 tys. euro - taką, łączną kwotę dotacji mogą uzyskać polskie firmy i organizacje realizujące projekty wolontariackie i staże dla młodzieży w ramach unijnego programu Europejski Korpus Solidarności. Pierwszy w tym roku nabór wniosków rusza 13 lutego.

Europejski Korpus Solidarności to unijny program, skierowany do młodych ludzi między 18, a 30 rokiem życia, który pozwala na zdobywanie doświadczenia zawodowego poprzez wolontariat, projekty solidarnościowe oraz praktyki i staże w Polsce i za granicą. Może to być np. pomoc przy odbudowie zniszczonej przez żywioł szkoły, praca z osobami niepełnosprawnymi czy azylantami, tworzenie siedlisk dla ptaków zaliczanych do ginących gatunków, budowa bud dla psów mieszkających w przepełnionych schroniskach. Parlament Europejski pracuje obecnie nad poszerzeniem programu - w latach 2021-2027 miałby on obejmować także pomoc humanitarną poza granicami UE.

Młodzi ludzie chcący skorzystać z programu muszą zarejestrować się na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Z kolei organizacje ubiegające się o dotacje muszą w odpowiednim terminie złożyć wniosek. W 2019 r. taka możliwość jest trzy razy w roku: 13 lutego, 30 kwietnia i 1 października. Za każdym razem termin upływa o godz. 12:00.

W Polsce program koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Według danych naszego narodowego operatora, budżet na realizację polskich projektów złożonych tylko w roku 2019 to 7 mln 647 tys. euro.

Fundacja udziela wnioskodawcom w czasie pracy nad wnioskami wsparcia formalnego: informuje o sposobach aplikacji, wyjaśnia nieścisłości, odpowiada na wątpliwości przedstawicieli organizacji, którzy przygotowują projekty. Już po pozytywnej decyzji dotyczącej przyznania grantu wnioskodawca staje się beneficjentem programu i otrzymuje wsparcie formalne, merytoryczne i praktyczne. Każda organizacja ma przydzielonego swojego opiekuna, Fundacja zapewnia też szkolenia.

W projekcie nie ma organizacji przypadkowych. Europejski Korpus Solidarności współpracuje z organizacjami rządowymi, gminami i firmami - od dużych, międzynarodowych przedsiębiorstw, po małe, lokalne firmy. Aby jednak organizacja mogła ubiegać się o dofinansowanie musi uzyskać Znak Jakości - certyfikat przyznawany przez Narodową Agencję. Dofinansowanie mogą uzyskać jedynie te projekty, które wpisują się w misję Europejskiego Korpusu Solidarności i są zgodne z jego zasadami. Oznacza to w skrócie, że muszą działać na rzecz bardziej integracyjnego społeczeństwa, wspierania osób słabszych i reagowania na wyzwania społeczne; kierować się zasadami solidarności, poszanowania godności ludzkiej i praw człowieka, propagować idee społeczeństwa opartego na zasadzie uczciwości i równości, w którym na pierwszym miejscu stawiane są pluralizm czy brak dyskryminacji.

Narodowa Agencja nie reguluje maksymalnej kwoty dofinansowania dla organizacji, która ubiega się o grant na projekt wolontariatu lub stażu. Przyznane dofinansowanie powinno być wyliczone zgodnie z zasadami programu przez wnioskodawcę i pokrywać realne koszty działań zaplanowanych na etapie wnioskowania.

Do końca 2020 roku na finansowanie działań Korpusu w całej UE przewidziano 376,5 mln euro. 90 proc. środków przeznaczone będzie na Projekty Wolontariatu i Projekty Solidarności, 10 proc. na staże i miejsca pracy.

Gotowość do udziału w projekcie Europejskiego Korpusu Solidarności zgłosiło dotąd ponad 2 800 młodych Polaków, którzy zarejestrowali się na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. W pierwszym terminie składania wniosków (4 października 2018 roku) swoje projekty w Polsce złożyły 62 organizacje, a 55 projektów otrzymało dofinansowanie. W kategorii staże dofinansowano np. projekt Akademii Liderek Biznesu i Społeczeństwa Obywatelskiego; w kategorii wolontariat grant uzyskały m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach, Gmina Dąbrowa, Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych "Tratwa".

Parlament Europejski pracuje obecnie nad poszerzeniem programu. 4 lutego Komisja Kultury zatwierdziła nowy program Europejskiego Korpusu Solidarności 2021-2027. Będzie on dawał możliwość angażowania się w pomoc humanitarną poza granicami UE. Wolontariat w tej nowej dziedzinie byłby otwarty dla wysoko wykwalifikowanych i przeszkolonych uczestników. Zaktualizowany program ma też ułatwić zaangażowanie w projekty Korpusu osobom wymagającym wsparcia np. z niepełnosprawnościami lub imigrantom. Mieliby oni zapewnione wsparcie oraz możliwość uczestniczenia w projektach w niepełnym wymiarze godzin.

Budżet programu w nowej perspektywie miałby wynosić 1,26 mld euro. Zmieniłyby się też proporcje - na wolontariat przeznaczone byłoby 86 proc. z ogólnej puli środków, 8 proc. na staże i miejsca pracy oraz 6 proc. na pomoc humanitarną. Nowy program, podobnie jak obecnie miałby finansować działania trwające do 12 miesięcy.

"Program będzie jeszcze bardziej zróżnicowany, głównie dlatego, że uczestnicy będą mieli teraz również możliwość angażowania się w działalność humanitarną poza UE. Istotne jest, aby wolontariat pozostawał główną działalnością finansowaną w ramach programu, aby program był w dalszym ciągu skierowany do młodych ludzi w wieku do 30 lat oraz aby spotkania z rówieśnikami z innych krajów europejskich były zawsze częścią doświadczenia. Chcemy również ułatwiać uczestnictwo młodych ludzi o mniejszych szansach oraz poszerzać wiedzę na temat programu" - podkreśliła Michaela Sojdrova (EPL) z Komisji Kultury i Edukacji PE.

Głosowanie nad sprawozdaniem komisji w tej sprawie zaplanowano na marcową sesję plenarną PE.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.02.2019, 15:23
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii