Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko kierującemu oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy z popełniania przestępstw narkotykowych uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Łącznie oskarżonych zostało 12 osób. Prokurator zarzucił im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie wielu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii m.in. wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu, dokonanie nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych.
Śledztwo w tej sprawie prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy przez Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Bydgoszczy.
Ustalenia śledztwa
Jak ustalono w toku tego śledztwa, Tomasz J. zajmujący się wcześniej handlem narkotykami, założył grupę przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw związanych z wytwarzaniem znacznych ilości tabletek ecstazy, ich obrotem oraz udzielaniem innym osobom. W skład tej grupy oprócz Tomasza J. wchodziło osiem osób oskarżonych w tej sprawie, a wśród nich partnerka kierującego grupą Kinga B.Wśród oskarżonych są także 3 inne osoby z województwa zachodniopomorskiego, które nabywały narkotyki od członków tej grupy do ich dalszej odsprzedaży w swoich miejscach zamieszkania.
Substancja do produkcji narkotyków z Holandii
Tomasz J. wspólnie z Kingą B. i Alanem B. jeździli do Holandii, gdzie nabywali substancję psychotropową służącą do produkcji tabletek ecstazy, którą przemycali samochodami do Polski. Następnie oskarżeni produkowali tabletki ecstazy w lokalach położonych w Lubinie, Legnicy i Niedźwiedzicach k/Chojnowa.
Wyprodukowali co najmniej 20.000 sztuk ecstasy
Do czasu ujawnienia przestępczego procederu oskarżeni wyprodukowali łącznie minimum 20.000 sztuk takich tabletek. Tomasz J. przekazywał narkotyki do dalszej ich dystrybucji innym oskarżonym, którzy w różnych ilościach rozprowadzali je zarówno na terenie województwa dolnośląskiego, jak i w innych miejscowościach w kraju.Ponadto jak wynika z ustaleń dokonanych w toku postepowania oskarżeni sprzedawali także marihuanę, amfetaminę i kokainę.
Zatrzymania sprawców
Przestępczy proceder oskarżonych trwał od 2016 roku do listopada 2017 roku tj. do czasu likwidacji przez Policję miejsca produkcji tabletek ecstazy w obiekcie położonym w Legnicy. Na gorącym uczynku przestępstwa tj. w trakcie wytwarzania tabletek ecstazy zatrzymano wówczas dwóch oskarżonych Tomasza J. i Sebastiana F.Podczas przeszukania w pomieszczeniach piwniczno-magazynowych tego obiektu policjanci ujawnili i zabezpieczyli narzędzia i znaczne ilości substancji psychotropowych służących do wyprodukowania tysięcy sztuk tabletek ecstazy.
Atak na policjanta
Podczas zatrzymania, Tomasz J. przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu w postaci metalowej rurki zaatakował funkcjonariusza z KMP w Legnicy, w związku z czym został w niniejszej sprawie oskarżony także o czynną napaść na policjanta.
Środki zapobiegawcze
Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest od początku śledztwa stosowany wobec Tomasza J. Wobec pozostałych oskarżonych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania oraz dozoru Policji.
Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono zostało mienie oskarżonych. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.02.2019, 09:46 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |