Newsletter

Rusza jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

13.02.2019, 14:23aktualizacja: 13.02.2019, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Ułani", fot. Krzysztof Bieliński
"Ułani", fot. Krzysztof Bieliński
Dnia 8 marca 2019 rusza jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce. Temat edycji to „Publiczność”.

„Chciałabym, aby temat stał się pretekstem do ważnych rozmów o miejscu odbiorców we współczesnym teatrze. Jaka jest obecnie rola widza w teatrze? Czy w ogóle pamiętamy o widzach? Czy schlebiamy publiczności czy unieważniamy ją? Czy traktujemy odbiorców jak partnerów? Czy w naszych działaniach nie gubimy czasami istoty teatru jako spotkania?” – pyta Ewa Pilawska, dyrektor artystyczny i twórca Festiwalu.

Na Festiwalu widzowie zobaczą m.in. „Alte Meister” w reżyserii Thoma Luza (Deutsches Theater w Berlinie), „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” w reżyserii Moniki Strzępki (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), „Ułanów” w reżyserii Piotra Cieplaka (Teatr Narodowy w Warszawie), „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Śląski w Katowicach), „Trojanki” w reżyserii Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), „Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności” w reżyserii Marcina Libera (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy), „Hymn do miłości” w reżyserii Marty Górnickiej (Teatr Polski w Poznaniu) i „Instytut Goethego” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu).

Teatr Powszechny w Łodzi, organizator Festiwalu, pokaże dwie prapremiery. Pierwszą z nich będzie „Ferragosto” w reżyserii Adama Orzechowskiego. Sztukę poświęconą Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu dla Powszechnego napisał specjalnie Radosław Paczocha. Drugą prapremierą będzie „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Anny Augustynowicz (koprodukcja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie). Sztuka Pilarskiego otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2018.

Podczas Festiwalu otwarta zostanie również wystawa „Teatr i jego widz”, odbędą się dwa panele dyskusyjne (pierwszy - poświęcony Herlingowi-Grudzińskiemu, drugi – tematowi przewodniemu, czyli publiczności). Odbędzie się również koncert Czerwonych Świń – zespołu stworzonego przez Monikę Strzępkę i Pawła Demirskiego.

Jak zawsze, w trakcie Festiwalu trwał będzie Plebiscyt Publiczności. Widzowie w tradycyjnym (na kartach do głosowania) oraz internetowym głosowaniu wybiorą Najlepszy Spektakl, Najlepszą Aktorkę oraz Najlepszego Aktora.

Sprzedaż biletów trwa. Szczegółowe informacje: https://powszechny.pl/pl/festiwal/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.02.2019, 14:23
Źródło informacji Teatr Powszechny w Łodzi
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ