Newsletter

MIiR: pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej przyspieszają! (komunikat)

04.03.2019, 15:43aktualizacja: 04.03.2019, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Już 150 przedsięwzięć w Polsce Wschodniej otrzymało finansowanie z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Dzięki otrzymanemu wsparciu beneficjenci mogli zróżnicować ofertę i podnieść jakość usług dla turystów. Pożyczki na rozwój turystyki to zarazem unikalna i atrakcyjna szansa na rozwój firmy.

Pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców są dostępne już od ponad roku.

Na podstawie opinii pierwszych pożyczkobiorców, jesienią 2018 r., zmieniliśmy zasady udzielania pożyczek, tak by stały się jeszcze bardziej przystępne dla przedsiębiorstw działających w szeroko pojętej branży turystycznej. Efekty zmian już widać – tempo udzielania pożyczek znacznie przyspieszyło: 50 ze 150 pożyczek udzielono w ciągu ostatnich 5 miesięcy, a jeszcze więcej wniosków wpłynie, zapewne, wiosną.

"Cieszy nas rosnące tempo udzielania pożyczek. To dla nas potwierdzenie, że zmiany, jakie wprowadziliśmy jesienią ubiegłego roku – m.in: możliwość skorzystania z pożyczek na inwestycje w Polsce Wschodniej przez firmy z całego kraju, jeszcze niższe oprocentowanie, czy zmienna wysokość spłat rat – były potrzebne i oczekiwane przez przedsiębiorców" – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Pożyczka dopasowana do potrzeb

Pożyczkę może otrzymać każde mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo, które działa w branży turystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim lub podkarpackim.

Oprocentowanie pożyczek jest korzystniejsze niż rynkowe. Wynosi 1,87 proc. Firmy mogą liczyć nawet na 500 tys. zł zwrotnego wsparcia, przy czym jedna firma może skorzystać nawet z dwóch pożyczek. To daje szansę na realizację większych inwestycji. Finansowanie można otrzymać na nawet 7 lat, z ratami spłaty o zmiennej wysokości – innymi w sezonie turystycznym oraz poza nim. Pożyczki nie trzeba spłacać od razu, można skorzystać z 6-miesięcznej karencji w spłacie rat (wlicza się w okres pożyczki). To czas na zrealizowanie inwestycji i rozpoczęcie czerpania z niej przychodów.

Jeszcze korzystniejsze warunki czekają na inwestujących w obiekty mające status "Miejsca Przyjaznego Rowerzystom" wzdłuż wschodniego szlaku rowerowego Green Velo oraz na firmy istniejące na rynku nie więcej niż 2 lata. W obu przypadkach oprocentowanie jest jeszcze niższe – wynosi 0,935 proc., a wkład własny nie jest wymagany.

- Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, to instrument dopasowany do specyfiki branży turystycznej. Daje on możliwość inwestowania w przedsięwzięcia turystyczne także mniejszym firmom z niewielkim stażem, dla których uzyskanie pożyczki na rynkowych warunkach nie jest możliwe. Dzięki nam również oni mogą rozwijać swój biznes i ofertą przyciągnąć do regionu jeszcze więcej turystów. – podkreślił Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Masz tylko pomysł? - pomożemy

Pożyczek udzielają instytucje finansujące wybrane przez BGK, działające w poszczególnych województwach Polski Wschodniej.

Województwo podkarpackie - instytucja finansująca: Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Województwo lubelskie - instytucja finansująca: Lubelska Fundacja Rozwoju

Województwo podlaskie - instytucja finansująca: Fundusz Wschodni Sp. z o.o.

Województwo świętokrzyskie - instytucja finansująca: Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości

Województwo warmińsko-mazurskie - instytucja finansująca: Działdowska Agencja Rozwoju S.A.

Instytucje te świadczą też usługi doradztwa, dlatego warto się z nimi skontaktować,

nawet jeśli ma się zaledwie pomysł na inwestycję. Konsultanci wstępnie ocenią szansę powodzenia inwestycji i pomogą przygotować wniosek o pożyczkę.

"Przedwiośnie to dobry czas na przygotowanie do wysokiego sezonu turystycznego i na inwestycje. Niewątpliwym atutem naszych pożyczek jest brak opłat i prowizji za udzielenie oraz szybki czas rozpatrywania wniosku: na decyzję czeka się maksymalnie do 4 tygodni. Jest więc jeszcze dość czasu, aby z inwestycją zdążyć przed przyjazdem pierwszych wakacyjnych gości" – podkreślił wiceminister Hamryszczak.

Nie tylko dla hoteli

Pożyczki na rozwój turystyki wspierają inwestycje różnego typu. Najpopularniejsze to obiekty noclegowe, gastronomiczne, obiekty sportowe, związane z kulturą, czy turystyką zdrowotną. Lecz to nie wszystko. Firmy inwestują też w rękodzieło, produkcję ekologicznych, regionalnych produktów, czy transport turystyczny.

Do tej pory z pożyczek skorzystali między innymi:

Abies Spółka z o.o. Sp. K., właściciel ośrodka wypoczynkowego Jodełka - woj. świętokrzyskie

Jodełka to ośrodek wypoczynkowy leżący u stóp Łysicy – najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Dzięki pożyczce właściciele zmodernizują wyposażenie pokoi. Goście skorzystają z nowych łóżek, mebli czy telewizorów.

KRAKUS A. KRAKOWIAK, K. KRAKOWIAK SPÓŁKA CYWILNA - woj. lubelskie

W Lublinie, nieopodal drogi na Nałęczów, powstanie nowa restauracja. Pożyczka na rozwój turystyki pomoże właścicielom kupić niezbędne w gastronomii sprzęty. W oferowanym menu znajdą się zdrowe posiłki, powstające na bazie regionalnych produktów.

Lesko Summer & Ski – woj. podkarpackie

Lesko Summer & Ski to kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy położony w Bieszczadach. Ofertę ośrodka stanowi pensjonat i położony w jego bezpośrednim sąsiedztwie własny wyciąg narciarski. Dzięki pożyczce firma rozszerzy zarówno letnią, jak i zimową ofertę turystyczną. W wynajmowanych gościom domkach zainstalowane zostanie centralne ogrzewanie. Powstanie zewnętrzna siłownia i boisko sportowe. Firma kupi również skuter śnieżny.

Podlaski Młyn Adam Rudawski

Podlaski Młyn to firma turystyczna z Tykocina. Właściciel działa w branży od kilkunastu lat, jest renomowanym przewodnikiem, a także autorem przewodników po regionie (okolice Tykocina). Miłośnikom zabytków j i przyrody firma oferuje wycieczki.

Ich trasa biegnie od Muzeum w Wielkiej Synagodze po narwiańskie bagna. W ofercie są rejsy gondolą po Narwi (turystyczne, ornitologiczne, imprezy na wodzie) oraz rodzinny ogród edukacji i rozrywki "Flisak Park". We Flisak Parku organizowane są lekcje historii, zajęcia edukacyjne, integracyjne i firmowe. Pożyczka na rozwój turystyki pozwoliła firmie wzbogacić ofertę o nową atrakcję - mini mobilny park linowy.

# # #

Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, będące w dyspozycji Ministra Inwestycji i Rozwoju. Zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej, chcące zainwestować w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to ok. 200 mln zł. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku. Więcej informacji na www.miir.gov.pl/turystyka oraz www.bgk.pl/turystyka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.03.2019, 15:43
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ