Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dwudniowe wydarzenie jest największym w Europie spotkaniem burmistrzów, przewodniczących regionów (w Polsce odpowiadających marszałkom) oraz innych wybieralnych przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z całej Unii Europejskiej. W tym roku odbywa się w Bukareszcie, ponieważ w styczniu Rumunia po raz pierwszy od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku przejęła rotacyjną prezydencję w Radzie UE.
Celem szczytu jest "umożliwienie unijnym regionom i miastom nakreślenia wizji przyszłości Europy" przed spotkaniem przywódców UE w Sybinie w 9 maja.
W szczycie regionów i miast, który odbędzie się pod hasłem "Odnowiona Europa", uczestniczyć będą: prezydent i premier Rumunii, Klaus Iohannis i Viorica Dancila, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier oraz główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.
Spotkanie odbędzie się w krytycznym momencie dla UE, kiedy zapadają ważne decyzje kształtujące jej przyszłość, gdy Wielka Brytania występuje z Unii 29 marca, zbliżają się majowe wybory europejskie i trwają negocjacje w sprawie długoterminowego budżetu UE po 2020 r.
Barnier ma omówić z samorządowcami kwestie brexitu: jak wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE wpłynie na miasta i regiony we Wspólnocie i jak Unia będzie wspierać obszary, które najsilniej odczują jego skutki.
Tematycznie szczyt skupi się na wkładzie unijnych władz lokalnych i regionalnych w umacnianie europejskiej demokracji, zapewnianie solidarności, budowanie zrównoważonej i konkurencyjnej Europy oraz promowanie europejskiej spójności i pogłębianie więzi z obywatelami, zwłaszcza w perspektywie nadchodzących wyborów europejskich.
Uczestnicy spotkania będą dyskutować nad skutkami, jakie przyniosą regionom i miastom negocjacje w sprawie następnego długoterminowego budżetu UE. Dyskusje w Bukareszcie będą też dotyczyć: przyszłości polityki spójności, wspólnej polityki rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich UE na okres 2021–2027, a także migracji i integracji, ponieważ miasta i burmistrzowie są na pierwszej linii, jeśli chodzi o przyjmowanie i integrację migrantów w lokalnych społecznościach.
Wśród tematów szczytu będą także zagadnienia: "Europa i regionalizm", "Unia Europejska po brexicie i jak nie dopuścić do wyjścia innego kraju z UE" oraz "Demokracja na szczeblu lokalnym i europejskim, w tym większa rola władz lokalnych i regionalnych w unijnym procesie decyzyjnym i lokalne inicjatywy mające przywrócić więź między obywatelami a UE".
Program ma odzwierciedlać różnorodność Unii Europejskiej, a organizatorzy deklarują, że dołożą wszelkich starań, by wybór prelegentów zapewniał "równowagę geograficzną, polityczną, pod względem płci oraz między obszarami wiejskimi i miejskimi".
Ponadto w szczycie w Bukareszcie uczestniczyć ma ok. 100 demokratycznie wybranych młodych polityków z regionów i miast UE, którzy włączą się w debatę na temat przyszłości Europy, wśród nich będzie m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Zaplanowano też oficjalną inaugurację inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów dotyczącej nowej sieci centrów regionalnych (#RegHub) – na uroczystości obecni będą przedstawiciele 20 regionów uczestniczących w fazie pilotażowej. Celem projektu jest uzyskanie informacji zwrotnych od władz lokalnych i regionalnych na temat wdrażania prawodawstwa UE w terenie, co pozwoli usprawnić przepisy unijne i przybliżyć je obywatelom UE.
Szczyt współorganizują Europejski Komitet Regionów, który jest zgromadzeniem demokratycznie wybranych lokalnych i regionalnych polityków UE, rumuńska prezydencja Rady UE i główne rumuńskie stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych.
Szczytowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.03.2019, 10:45 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |