Newsletter

Nauka i technologie

Samorządowcy z UE poparli światowy strajk szkolny dla klimatu

18.03.2019, 15:20aktualizacja: 18.03.2019, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komitet Regionów
Komitet Regionów
Unijni samorządowcy poparli światowy strajk szkolny dla klimatu i zaapelowali o osiągnięcie neutralności UE pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

W Bukareszcie, w którym odbył się rotacyjny 8. Europejski Szczyt Regionów i Miast, przedstawiciele unijnych samorządów zadeklarowali wsparcie ruchu "Młodzież dla zmiany klimatu" i wzywali Unię Europejską do zwiększenia ambicji i inwestycji w dziedzinie klimatu, aby utrzymać wzrost temperatury znacznie poniżej 2 st. C.

Szacuje się, że strajk zgromadził w piątek setki tysięcy młodych ludzi w ponad 30 krajach na całym świecie. Młodzieżowe Strajki Klimatyczne odbyły się m.in. w Katowicach i w Warszawie. Według Greenpeace Polska, w całej Polsce zaplanowano 115 strajków. Młodzież domaga się podjęcia pilnych kroków w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Od sierpnia 2018 r. tysiące uczniów i studentów wychodzą na ulice, wzywając do podjęcia dodatkowych działań w celu zatrzymania zmian klimatycznych. W 2018 r. światowy poziom emisji CO2 był najwyższy w historii.

Z najnowszego sprawozdania naukowego w sprawie zmian klimatu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) w listopadzie 2018 r. wynika, że pozostało mniej niż 20 lat na uniknięcie katastrofy klimatycznej, która sprawi, że globalne ocieplenie stanie się nie do pokonania. Przy obecnych tendencjach temperatury na świecie podniosą się o 3 st. C do 2100 r., co - jak ostrzegają naukowcy - nieodwracalnie zniszczy różnorodność biologiczną i sprawi, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Nawiązując do niedawnego wystąpienia w Brukseli 16-letniej aktywistki działającej na rzecz klimatu Grety Thunberg, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział w Bukareszcie, że młodzi ludzie wyszli na ulice, domagając się jednej prostej rzeczy - by przywódcy światowi wypełnili zobowiązania przyjęte podczas konferencji klimatycznej w Paryżu.

"To na szczeblu lokalnym wygramy walkę ze zmianą klimatu – miasta i regiony osiągają lepsze wyniki niż poziom krajowy. UE wyznaczyła cele i zwiększa inwestycje, ale to nadal za mało: musimy zrobić więcej, aby umożliwić miastom i regionom dokonanie przejścia energetycznego, stworzenie ekologicznych miejsc pracy, zapewnienie efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji" – podkreślił Lambertz.

"Przesłanki naukowe są jasne, (…) apelujemy do Europy o osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r." – dodał.

Przemawiając na szczycie, który był największym zgromadzeniem przywódców lokalnych i regionalnych z UE od czasów szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu, wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula powiedział, że nikt nie jest w stanie samodzielnie przezwyciężyć zmiany klimatu; działać i pomagać muszą wszyscy.

"Jedyną drogą do sukcesu jest współpraca każdego poziomu sprawowania rządów z przemysłem i przedsiębiorstwami, co pozwoli na wyzwolenie innowacji wysokiej jakości. Musimy włączyć cele zrównoważonego rozwoju ONZ do polityki, ale potrzebujemy więcej niż słów – potrzebujemy inwestycji. UE i fundusze publiczne mogą ułatwić współfinansowanie przejścia na czystą energię" – ocenił Markkula.

Jego zdaniem, przede wszystkim musimy stworzyć odpowiednie otoczenie, które umożliwi rozwój "zrównoważonych przedsiębiorstw" i będzie go wspierać.

W 2018 r., gdy światowy poziom emisji CO2 był najwyższy w historii, 16-letnia studentka ze Szwecji Greta Thunberg zapoczątkowała globalny ruch „Młodzież dla klimatu”, który pchnął młodych ludzi z różnych krajów na świecie do cotygodniowych protestów i apelu o więcej działań na rzecz klimatu.

Przemiany energetyczne w Europie i dekarbonizacja gospodarki są głównym priorytetem miast i regionów UE. Europejski Komitet Regionów – unijne zgromadzenie 350 pochodzących z wyborów polityków lokalnych i regionalnych – pracuje obecnie nad dwiema formalnymi opiniami mającymi wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju w Europie.

Z Bukaresztu: Mateusz Kicka (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.03.2019, 15:20
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ