Newsletter

MIiR: Polska i Rumunia wobec aktualnych wyzwań w regionie (komunikat)

28.03.2019, 17:04aktualizacja: 28.03.2019, 17:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Wpływ inicjatywy Trójmorza na rozwój współpracy gospodarczej w regionie to jeden z tematów rozmów poruszanych dzisiaj podczas konferencji w Bukareszcie. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju reprezentował wiceminister Adam Hamryszczak, który wziął udział w panelu pn. "Inicjatywa Trójmorza jako motor zacieśniania współpracy gospodarczej w regionie".

Motywem przewodnim wystąpienia wiceministra była konieczność pogłębienia współpracy w obszarze infrastruktury i energetyki, a także podsumowanie działań polskiego rządu na rzecz Strategii Karpackiej.

Hamryszczak podkreślał, że Polska konsekwentnie angażuje się w poprawę dostępności transportowej i spójności komunikacyjnej regionu Trójmorza. Jak dodał, takim kluczowym projektem transportowym jest budowa szlaku Via Carpatia.

Wiceminister zaznaczył, że dla Polski Via Carpatia jest priorytetem infrastrukturalnym. Część odcinków tej trasy w naszym kraju jest już w realizacji. Trwa budowa dróg ekspresowych S61 oraz S19.

Podsekretarz stanu mówił także o korzyściach wynikających z realizacji szlaku.

"Via Carpatia, łącząc północ z południem Europy, stworzy możliwość otwarcia się na inne kraje i wesprze rozwój gospodarczy" - dodał Hamryszczak.

Wiceszef resortu przypomniał o staraniach Polski, aby korytarz Via Carpatia na całym przebiegu trasy został włączony do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Wyraził także zadowolenie, że coraz więcej państw aktywnie wspiera nas w tych zamiarach.

Adam Hamryszczak, odnosząc się do aspektów Inicjatywy Trójmorza, mówił także o współpracy regionu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a w szczególności w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego.

"Polska realizuje projekty, stanowiące element korytarza gazowego Północ - Południe, który łączy terminal LNG w Świnoujściu z terminalem Adria LNG w Chorwacji. W przyszłym roku planujemy zakończenie budowy transgranicznego interkonektora gazowego Polska-Słowacja. Na realizację tej inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility) w wysokości 107 mln euro" – mówił wiceminister Hamryszczak.

"Kluczowym jest również położenie szczególnego nacisku na uwzględnienie wsparcia tego obszaru środkami UE w ramach kolejnego budżetu unijnego. Polska prowadzi działania zmierzające do wynegocjowania zapisów umożliwiających wspieranie inwestycji w zakresie gazu i energii elektrycznej środkami przyszłej Polityki Spójności" - podkreślił Adam Hamryszczak.

Dyskutując o wzmocnieniu współpracy międzyregionalnej, wiceminister podkreślił także rolę Strategii Karpackiej, idei promowanej przez Polskę. Hamryszczak wyraził przekonanie, że dzięki strategii makroregion karpacki miałby szansę stać się ważnym obszarem z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 r. jako platforma współpracy państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Członkami inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Jej strategicznym celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy gospodarczej w obszarze infrastruktury, energetyki i cyfryzacji państw Europy Środkowej.

Dzisiejsza konferencja jest piątą debatą polsko-rumuńską organizowaną przez Instytut Studiów Wschodnich i rumuński think-tank New Strategy Center. Wydarzenia odbywają się cyklicznie od 3 lat naprzemiennie w Bukareszcie i Warszawie. Oprócz Inicjatywy Trójmorza i spraw związanych z zacieśnianiem współpracy gospodarczej tematami dyskusji były również kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie, zagrożeniami i możliwościami współpracy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2019, 17:04
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ