Newsletter

Wiceminister Tobiszowski: nadwyżka węgla na rynku rzędu 6 mln ton

18.04.2019, 17:24aktualizacja: 18.04.2019, 17:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spowodowana wzmożonym importem węgla nadwyżka tego surowca na krajowym rynku sięga ok. 6 mln ton - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Rosnące zwały węgla wynikają też z nieodbierania przez energetykę całości zakontraktowanego surowca.

W ub. roku do Polski sprowadzono rekordową ilość 19,7 mln ton węgla, głównie z Rosji. Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Katowicach wiceminister ocenił, że wzmożony import poskutkował nadwyżką węgla na rynku i kłopotami ze składowaniem takiej ilości surowca. Zdaniem Tobiszowskiego, w tym roku import powinien być znacząco mniejszy niż w 2018 r.

"Mamy na rynku zdecydowanie za dużo węgla - moim zdaniem jest to ok. 6 mln ton za dużo" - powiedział wiceszef resortu energii, przyznając, że powoduje to presję na cenę węgla, przede wszystkim w segmencie tzw. węgla grubego (o wysokiej kaloryczności i wyższych cenach - PAP) oraz węgla typu groszek.

"To jest dużym wyzwaniem, głównie dla Polskiej Grupy Górniczej, ale także dla spółki Węglokoks Kraj" - ocenił Tobiszowski. Jak mówił, choć w portfelu PGG tego typu węgiel stanowi jedynie 6-7 proc., w ujęciu finansowym oznacza to kilkaset milionów zł przychodów z rynku ciepłowniczego oraz rynku odbiorców indywidualnych, gdzie polski węgiel szczególnie konkuruje z importowanym.

"Grozi nam rzeczywiście drastyczne obniżenie ceny. Natomiast na pewno nie będzie to dotyczyło wprost węgla energetycznego (zakontraktowanego przez polską energetykę - PAP), bo tutaj PGG zbudowało swoje bezpieczeństwo poprzez wieloletnie umowy z odbiorcami" - wyjaśnił Tobiszowski.

Wiceminister przyznał, że obecnie przy kopalniach PGG znajduje się ok. 800 tys. ton węgla, zapłaconego już przez firmy energetyczne, ale nieodebranego. (PAP)

mab/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.04.2019, 17:24
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ