Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W panelu „Inwestycje zagraniczne” weźmie udział wiceprezes zarządu ARP S.A. Dariusz Śliwowski. Dyskusja dotyczyć będzie aktywności zagranicznych inwestorów w krajach Europy Centralnej. Uczestnicy porozmawiają na temat warunków, które sprzyjają inwestycjom opartym na technologiach i wiedzy. Poruszą temat hamulców i zachęt dla inwestorów. Panel odbędzie się w poniedziałek, 13 maja, w godzinach 14.45-16.30.
Agencja Rozwoju Przemysłu zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: powstałą w 1995 roku SSE Euro-Park Mielec i TSSE Euro-Park Wisłosan. Specjalne strefy ekonomiczne powstały głównie po to, by pobudzić lokalne inwestycje i likwidować wysokie, nieraz sięgające 40 proc., bezrobocie. Obecnie duży nacisk kładzie się na jakość inwestycji. Najważniejsze są: innowacyjność, przemysł 4.0, robotyzacja, doskonale wykształcone kadry. Największą inwestycją zagraniczną w strefie zarządzanej przez ARP – podstrefa TSSE Wrocław – Kobierzyce – jest LG Chem. To jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Jeśli brać pod uwagę inwestorów zagranicznych w SSE to dominują inwestorzy z sześciu krajów: Niemiec, Polski, Holandii, USA, Belgii i Włoch.
Na temat zawodów deficytowych, kogo brakuje na rynku pracy, szkolnictwa branżowego oraz zaangażowania pracodawców i roli samorządów w kształceniu przyszłych kadr rozmawiać będą uczestnicy debaty „Edukacja dla rynku pracy”. Wśród nich wiceprezes zarządu ARP S.A. Paweł Kolczyński. Debata odbędzie się we wtorek, 14 maja, w godzinach 13:30-15:00.
Inwestycje w nowoczesne kadry stanowią ważny element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Realizacja tego postulatu zależy od do ścisłej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, a szkołami technicznymi i kształcenia zawodowego. Według raportu „Barometr zawodów 2018” wkrótce zabraknie wykwalifikowanych pracowników w branżach motoryzacyjnej, budowlanej, czy logistycznej. Wynika to m.in. z niedostosowania kompetencji i doświadczenia kandydatów do oczekiwań pracodawców. W odpowiedzi na te wyzwania w ARP powstał program „Kadry dla przemysłu”, którego celem jest wsparcie rozwoju kierunków zawodowych istotnych na zmieniającym się rynku pracy.
Program został niedawno poszerzony o współpracę z uczelniami wyższymi. Stało się to dzięki porozumieniu pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. a Zgromadzeniem Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Obejmuje ono m.in. kształcenie kadr na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP, a także na potrzeby podmiotów działających w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.05.2019, 17:27 |
Źródło informacji | ARP S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |