Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Ministrowie Czaputowicz i Wallström z dwudniową wizytą w Kijowie (komunikat)

31.05.2019, 20:59aktualizacja: 31.05.2019, 20:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Głównym celem naszej wspólnej polsko-szwedzkiej wizyty jest zademonstrowanie naszego wsparcia dla Ukrainy" – podkreślił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

Rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim były głównym punktem programu drugiego dnia wspólnej wizyty ministrów spraw zagranicznych Polski i Królestwa Szwecji w Kijowie. Podczas spotkania minister Czaputowicz zapewnił prezydenta Zełenskiego o polskim wsparciu dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wyraził przekonanie, że konflikt ukraińsko-rosyjski musi być rozwiązany w drodze pokojowej, ze wsparciem zachodnich partnerów Kijowa. Przypomniał, że Polska ustawicznie podnosi kwestie bezpieczeństwa Ukrainy na agendach organizacji międzynarodowych: Rady Bezpieczeństwa ONZ, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Rady Europy, Unii Europejskiej, NATO.

Dużo uwagi poświęcono sytuacji w Donbasie, zwłaszcza możliwym formom wsparcia odbudowy Donbasu przy zaangażowaniu biznesu i społeczności międzynarodowej. Prezydent Zełenski podkreślił też znaczenie rozbudowy ukraińskich mediów informacyjnych w regionie, jako przeciwwagi dla rosyjskiej dezinformacji. "Wskazaliśmy na nasze działania w tym regionie i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. UE może i powinna silniej wesprzeć projekty infrastrukturalne w Donbasie" - zaznaczył minister Jacek Czaputowicz po zakończeniu spotkania.

Omówiono też możliwości rozszerzenia współpracy i dalszego zbliżania Ukrainy z UE. Minister Jacek Czaputowicz wyraził zadowolenie z faktu, że prezydent Zełenski odwiedzi niedługo Brukselę, aby potwierdzić wolę kontynuacji proeuropejskiego i euroatlantyckiego kierunku, w którym podąża Ukraina. Potwierdził też podczas dzisiejszego spotkania zaproszenie dla prezydenta Ukrainy do złożenia wizyty w Polsce.

Wspólna podróż z minister Margot Wallström odbyła się w 10 rocznicę zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego, w ramach którego Ukraina jest największym i bardzo ambitnym partnerem. Z tej okazji szef polskiego MSZ wygłosił - wspólnie ze swoją szwedzką odpowiedniczką - wykład dla studentów Uniwersytetu Tarasa Szewczenki na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz roli Kijowa w budowaniu stabilnego regionu.

"W 10. rocznicę utworzenia programu uważam, że powinniśmy zastanowić się nad jego wzmocnieniem strukturalnym. Jak to zrobić? Możemy zbliżyć nasze systemy prawne, zinstytucjonalizować Partnerstwo - poprzez utworzenie sekretariatu i rotacyjnej prezydencji, a także rozszerzyć współpracę sektorową na nowe dziedziny, takie jak: środowisko, bezpieczeństwo energetyczne, rynki cyfrowe i usługi finansowe" – podkreślił szef polskiego MSZ. "Bardzo dobrze rozumiemy rolę i znaczenie Ukrainy w Partnerstwie Wschodnim. Ukraina to kraj kluczowy dla tego programu" – dodał Jacek Czaputowicz.

Ministrowie Jacek Czaputowicz i Margot Wallström rozmawiali także z przedstawicielami frakcji partyjnych w Radzie Najwyższej Ukrainy. Podczas Spotkania omówiono wewnętrzną sytuację polityczną na Ukrainie w kontekście zbliżających się przedterminowych wyborów parlamentarnych, jak również relacji między UE a Ukrainą, także w kontekście zbliżającego się szczytu UE-Ukraina. Poruszono też kwestie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i porozumień mińskich.

Wcześniej szefowie polskiego i szwedzkiego MSZ spotkali się z przedstawicielami ukraińskich organizacji pozarządowych. Rozmowa poświęcona była ochronie praw człowieka, walce z korupcją i dezinformacją. Rozmówcy podkreślili rolę społeczeństwa obywatelskiego we wprowadzaniu reform na Ukrainie. Minister Czaputowicz przypomniał także o polskich doświadczeniach przedakcesyjnych do UE.

W czwartek 30 maja minister Czaputowicz wraz z minister Wallström spotkali się z Wadimem Pristajko, zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy ds. Międzynarodowych, oraz ministrem spraw zagranicznych Pavlo Klimkinem. Głównymi tematami rozmów były relacje na linii Bruksela-Kijów, konflikt ukraińsko-rosyjski, a także współpraca Polski, Szwecji i Ukrainy w obszarze polityki bezpieczeństwa, jak również kwestia odbudowy Donbasu.

Podczas pobytu w Kijowie polska delegacja odwiedziła również neogotycki Kościół św. Mikołaja, zaprojektowany przez polskiego architekta Władysława Horodeckiego, gdzie spotkała się z biskupem Witalijem Krywickim oraz przedstawicielami społeczności polskich na Ukrainie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2019, 20:59
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ