Pobierz materiał i Publikuj za darmo
<p>
<p>EKF przyjął rekomendacje dotyczące działań w zakresie reformy wskaźników stóp procentowych. We wskazówkach zwrócono uwagę m.in. na potrzebę wsparcia dla inicjatyw zmierzających do utworzenia na polskim rynku finansowym alternatywnych wskaźników stóp procentowych.
Jak podkreślił uczestniczący w EKF prezes Instytutu Rynku Finansowego Tomasz Mironczuk, reforma wskaźników, czasami określana jako reforma IBOR, odnosi się do wszelkich wskaźników używanych w umowach finansowych, które są zawierane np. pomiędzy bankami i konsumentami. "Dotyczy bardzo ważnego elementu, mianowicie takiego, który determinuje wielkość odsetek, które płacą konsumenci" – wyjaśnił.
Zdaniem Mironczuka wynikająca z unijnego rozporządzenia reforma jest konieczna, ponieważ wskaźniki typu LIBOR, WIBOR zaczęły dominować i regulatorzy stwierdzili, że ryzyko koncentracji, używania pojedynczego wskaźnika we wszystkich umowach jest bardzo duże.
Paweł Preuss, partner z EY, który moderował podczas EKF debatę "Świat po śmierci LIBORU - reforma IBOR", zwrócił uwagę, że zmiany są odpowiedzią na problemy, które powstały poza granicami Polski. "Nasz WIBOR nie miał tych problemów, które zapoczątkowały reformę, jednakże będąc w UE mamy do czynienia z regulacjami, które obejmują też nas " – zauważył.
Chodzi o wdrażane w UE rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/1011 (BMR) mające rozwiązać zidentyfikowane słabości w konstrukcji wskaźników finansowych.
Źródło problemów sięga kryzysu finansowego z lat 2008-2009, który spowodował m.in. utratę zaufania na rynkach finansowych i związany z tym zanik rynku międzybankowego dla transakcji terminowych. Wycena instrumentów finansowych, w tym większość kredytów mieszkaniowych i korporacyjnych, zaczęła się opierać na cenach ofertowych, a nie transakcyjnych.
Według ekspertów, stanowi to pole do nadużyć finansowych i wypacza mechanizm alokacji kapitału przez system bankowy, stwarza też zagrożenie dla jego stabilności.
Jak wyjaśnił prezes GPW Benchmark S.A. Zbigniew Minda, banki na Zachodzie np. w Londynie dopuszczały się manipulacji – zaniżały bądź zawyżały stawki, żeby osiągać korzyści dla własnych bilansów. Stąd szereg inicjatyw międzynarodowych, m.in. unijne rozporządzenie o wskaźnikach referencyjnych, które ma na celu zapobiec manipulacji i zapewnić wiarygodność wskaźników.
"Rozporządzenie mówi, że przede wszystkim stawka nie może się opierać na wyczuciu, na ocenie eksperckiej tylko i wyłącznie dealera, ale musi być oparta na rzeczywistych transakcjach, czyli że klient ma prawo oczekiwać, że stopa, którą bank oferuje klientowi ma oparcie w faktycznych transakcjach, które bank zawarł z innym bankiem bądź z inną instytucją. To jest realna cena, prawdziwa cena" – wyjaśnił Minda.
IX Europejski Kongres Finansowy, który zgromadził w Sopocie ponad 1,5 tys. osób, wśród nich ekspertów z kraju i zagranicy, zakończył się w środę. Motywem przewodnim tegorocznych debat było pytanie: „jak żyć w czasach niepewności?”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.06.2019, 12:31 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT