Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"W ciągu ostatnich czterech lat Inicjatywa Trójmorza znacząco urosła w siłę i rozszerzyła swoje horyzonty. Każdy kolejny szczyt przyczynił się do rozwoju inicjatywy. Jestem pewien, że szczyt w Lublanie także podąży tą ścieżką" – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie IV szczytu inicjatywy Trójmorza odbywającego się w tym roku w Słowenii.
Pierwszego dnia wizyty minister Jacek Czaputowicz towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w spotkaniu z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, a następnie wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy "W poszukiwaniu losu Polaka na wygnaniu: Emil Korytko (1813-1839) w Lublanie" zorganizowanym w parlamencie słoweńskim.
W trakcie pobytu w Lublanie szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Słowenii Miro Cerarem. Ministrowie podkreślili doskonały stan relacji dwustronnych oraz przedyskutowali istotne z punktu widzenia interesów obydwu krajów zagadnienia z agendy UE – głównie politykę rozszerzenia UE. Istotnym elementem spotkania była też przyszłość i perspektywy rozwoju inicjatywy Trójmorza.
Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył ponadto w otwarciu Forum Biznesu, na którym obecnych było ponad 500 uczestników: przedstawicieli instytucji europejskich, międzynarodowych instytucji finansowych, think-tanków, środowisk akademickich oraz reprezentantów administracji oraz biznesu z krajów, które uczestniczą w inicjatywie Trójmorza, a także innych państw członkowskich UE i USA.
Celem Forum Biznesu jest stymulowanie inicjatyw biznesowych i inwestycji w regionie, debata nad realizacją priorytetowych projektów i identyfikacja potencjalnych czynników wzrostu i innowacji w obszarze Trójmorza. W ramach Forum zorganizowane zostały spotkania business-to-business i business-to-government, jak również debaty polityczne, w czasie których przeanalizowane zostały strategiczne następstwa rozwoju Inicjatywy.
Drugiego dnia szczytu odbył się Panel Liderów Forum Biznesu Trójmorza. "Wspólnota interesów, ale też wspólna dla wszystkich państw Trójmorza kontrybucja na rzecz rozwoju politycznego, ekonomicznego i społecznego UE stanowi istotny potencjał dalszego rozwoju inicjatywy" – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie Panelu Liderów.
Polski minister spraw zagranicznych towarzyszył także prezydentowi Andrzejowi Dudzie w śniadaniu roboczym wydawanym przez Prezydenta Boruta Pahora zamykającym szczyt inicjatywy Trójmorza.
Inicjatywa Trójmorza powstała, by służyć zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Powołana została jako forum współpracy 12 państw (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier).
Pierwsze spotkanie Inicjatywy miało miejsce 29 września 2015 r. w Nowym Jorku. Formalny I szczyt Trójmorza odbył się 25 sierpnia 2016 r. w Dubrowniku. Kolejne szczyty miały miejsce: 6-7 lipca 2017 r. w Warszawie – gdzie gościem specjalnym był Prezydent USA Donald Trump – i 17-18 września 2018 r., w Bukareszcie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.06.2019, 19:07 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |