Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W piątek 7 czerwca 2019 r. w Ambasadzie RP w Londynie odbył się wieczór poświęcony jubileuszowi 60-lecia "Tygodnia Polskiego", najpopularniejszego pisma informacyjnego emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, kontynuacji byłego organu Rządu RP na Uchodźstwie, "Dziennika Polskiego".
Podczas wydarzenia z prelekcją o "Tygodniu Polskim" będącym panoramą emigracji wystąpił redaktor naczelny Jarosław Koźmiński. Wręczono też objęte patronatem Senator RP Anny Marii Anders, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, honorowe tytuły "Człowieka/Instytucji Roku" oraz honorowe Nagrody "Tygodnia Polskiego", a także medale dla przedstawicieli Polonii przekazane przez Jana Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz pióra z podziękowaniami dla Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego, Konsula Generalnego RP w Londynie Mateusz Stąsieka oraz redaktora Koźmińskiego przekazane przez poseł Joannę Fabisiak.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. senator Anders, Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jan Kasprzyk, Andrzej Melak, Prezes Komitetu Katyńskiego, Aleksandra Podhorodecka, Prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej, redakcja "Tygodnia Polskiego" oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.
"Przypadająca na 2019 rok rocznica 60-lecia +Tygodnia Polskiego+ to szczególnie ważne święto dla polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. Jest ono znakomitą okazją do przypomnienia dorobku piśmiennictwa emigracji niezłomnej, z którego nieustannie warto czerpać inspiracje oraz uczynić trwały element opowieści o dziejach polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich i jej wkładu we współczesną historię niepodległej Rzeczpospolitej" – powiedział ambasador Rzegocki.
"+Tydzień Polski+ stanowi kontynuację najlepszych tradycji zapoczątkowanych w lipcu 1940 roku, kiedy to po inauguracyjnym posiedzeniu rządu na uchodźstwie wydano pierwszy numer +Dziennika Polskiego+, przekształconego później w najpopularniejsze pismo informacyjne polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii +Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza+" – dodał ambasador.
"Polska Fundacja Kulturalna od pokoleń przyczynia się do wzmacniania wspólnotowej tożsamości Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a +Tydzień Polski+ już od 60 lat stanowi żywy łącznik między emigracją niezłomną a pokoleniem Polaków, którzy osiedli na Wyspach zaraz po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej, stając się współczesną kroniką życia polskiej emigracji w UK oraz wielkim wsparciem dla niej. Dla starszych Polaków +Tydzień Polski+ jest niezastąpionym źródłem informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie, a dla młodszych stanowi godny naśladowania wzór dla kształtowania życia polonijnego zgodnie z duchem pięknych, emigracyjnych tradycji" – powiedział ambasador Rzegocki.
"Przekonany o wyjątkowym znaczeniu +Tygodnia Polskiego+ w kształtowaniu dziejów polskiej wspólnoty żyjącej w Zjednoczonym Królestwie, pragnę pogratulować wszystkim tworzącym ten wyjątkowy tygodnik i życzyć dalszych sukcesów" – dodał ambasador.
Obchody jubileuszu zakończyły się koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu pianisty Łukasza Krupińskiego z Royal College of Music w Londynie oraz uroczystą kolacją.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.06.2019, 00:02 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |