Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO (komunikat)

06.07.2019, 18:21aktualizacja: 06.07.2019, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MKiDN informuje:

Prehistoryczny krajobraz przemysłowy. Osiedla górnicze, jamy i szyby górnicze, chodniki w kopalniach, komory, a także komory wsparte na filarach. Sieć ponad 4000 szybów o głębokości dochodzącej do 9 m połączonych siecią chodników i komór. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na 43. Sesji w Baku wpisał Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. To 16. polski wpis na tej liście i jednocześnie pierwsze polskie stanowisko archeologiczne wpisane na listę.

Komitet Światowego Dziedzictwa uznał wyjątkową wartość regionu krzemionkowskiego z uwagi na to, że stanowi on wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka, niesie unikalne świadectwo tradycji kulturowej i stanowi wybitny przykład zespołu obiektów techniki i krajobrazu, który ilustruje znaczący etap w historii ludzkości.

Krzemionki, położone w woj. świętokrzyskim, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego, to znakomity przykład inwencji twórczej prehistorycznego człowieka w dziedzinie wydobycia krzemienia pasiastego. Sieć szybów, galerii i komór wydrążonych w skale wapiennej ilustruje ogromny zakres prehistorycznych technik wydobywczych. Wykorzystując narzędzia górnicze z poroża, kości, kamienia, krzemienia i drewna – prehistoryczni górnicy dostosowali swoje techniki wydobywcze do skały i głębokości złoża, a także umiejętnie zarządzali organizacją wydobycia, gospodarką odpadami, transportem, i tak istotnymi kwestiami jak odpowiednie oświetlenie i zachowanie środków bezpieczeństwa.

Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa stanowi dowód wielkiej zmiany społecznej, która dokonała się za sprawą wydobycia krzemienia w neolicie na skalę masową. Rozpoczęcie zorganizowanego procesu wydobycia i produkcji krzemiennych narzędzi przy użyciu wyspecjalizowanych technik i podziału pracy stanowią przełom w rozwoju technologicznym i intelektualnym człowieka. Produkcja narzędzi krzemiennych w dużym stopniu zmieniła życie codzienne i przyczyniła się do rozwoju cywilizacyjnego. To prawdopodobnie jedyny prehistoryczny rodzaj rzemiosła, w którym łańcuch produkcji od surowca do towaru został skoncentrowany w jednym miejscu. Krzemień pasiasty, pozyskiwany w Krzemionkach, jest unikatowym surowcem występującym jedynie w Górach Świętokrzyskich. Charakteryzuje się naprzemiennymi, nieregularnymi, ciemnymi i jasnymi pasmami szarego koloru, tworzącymi niepowtarzalne wzory. Charakterystyczne wyroby pochodzące z regionu Krzemionek były znajdowane w promieniu 660 km. To unikatowe w skali świata rozpowszechnienie wyrobów z tamtej epoki.

Prehistoryczny region górniczy Krzemionki położony jest na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich w centralnej Polsce po obu stronach rzeki Kamiennej, w odległości 8-15 km od Ostrowca Świętokrzyskiego, w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim i opatowskim, na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Obszar o powierzchni 349,2 hektarów, złożony jest z czterech części:

– głównego pola górniczego w Krzemionkach Opatowskich o powierzchni ponad 311 hektarów,

– dwóch mniejszych pól górniczych Borownia i Korycizna, położonych w tej samej strukturze geologicznej,

– stałej osady górników prehistorycznych w Gawrońcu, której mieszkańcy dokonywali obróbki otrzymywanego z kopalni materiału, następnie przeznaczanego dla celów handlowych.

Pradziejowe kopalnie krzemienia funkcjonowały w tym miejscu między ok. 3 900 r. p. n. e. a 1600 r. p. n. e. w okresie od neolitu do wczesnego brązu. Pierwszymi użytkownikami złóż krzemienia pasiastego byli przedstawiciele ludności kultury pucharów lejkowatych, natomiast rozkwit krzemionkowskiego kompleksu przypada między drugą połową IV tysiąclecia p. n. e. a pierwszą połową III tysiąclecia p. n. e. za sprawą ludności należącej do kultury amfor kulistych. Ostatni etap funkcjonowania kopalni w Krzemionkach, Borowni i Koryciźnie przypada na pierwszą połową II tysiąclecia w okresie aktywności społeczności identyfikowanej z kulturą mierzanowickiej. Kompleks Krzemionek jest jednym z największych znanych ludzkości elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów. Jego unikatowość polega na czytelnym zachowaniu śladów prehistorycznej aktywności człowieka skupionej na wydobyciu i przetwarzaniu krzemienia na ogromnym obszarze.

Krzemionkowski region stanowi unikalne dziedzictwo archeologiczne, ponieważ tylko w jego przypadku występują wszystkie elementy charakterystyczne dla prehistorycznych kompleksów kopalni, tzn. prehistoryczny krajobraz przemysłowy, osiedla górnicze, jamy i szyby górnicze, chodniki w kopalniach, komory a także komory wsparte na filarach. Wszystkie wymienione elementy nie występują na żadnym, porównywalnym z Krzemionkami, stanowisku prehistorycznym

W Krzemionkach odkryto sieć ponad 4000 szybów o głębokości dochodzącej do 9 m, znajdujących się na ogromnym obszarze. Szyby połączone są siecią chodników i komór. Niektóre z komór osiągnęły powierzchnię 500 mkw. To rozmiary nie mające sobie równych w żadnej innej prehistorycznej kopalni krzemienia na świecie. W regionie krzemionkowskim znajduje się też niespotykana na świecie liczba różnych typów kopalń. Rozpoczynając od najprostszych są to:

– jamowe – proste kopalnie drążone w postaci jam, o głębokości max. 2 m,

– niszowe – były to rozbudowane kopalnie jamowe, wyposażone w charakterystyczne nisze wydobywcze o długości ponad 2 m, których zadaniem było powiększenie przestrzeni eksploatacyjnej,

– filarowo – komorowe – głębinowe kopalnie osiągające głębokość 5 – 6 m. Ich cechą charakterystyczną jest pozostawianie nienaruszonych partii skalnych, które pełniły rolę filarów zabezpieczających stropy wyrobisk przed ewentualnymi osunięciami. Prace wydobywcze prowadzono w odległości 5 – 8 m od szybu.

– komorowe – najgłębsze, największe i zaraz najbardziej zaawansowane pod względem technicznym ze znanych w Krzemionkach. Osiągały głębokość 9 m a odległość do najdalej wysuniętych przodków wynosiła ponad 20 m. Powierzchnia podziemnych wyrobisk dochodzi do kilkuset metrów kwadratowych.

Kolejnym wartym uwagi śladem prehistorycznej aktywności człowieka w Krzemionkach są zagłębienia, pozostałości po warsztatach krzemieniarskich, obozach górniczych i szlakach komunikacyjnych, które tworzą swoisty prehistoryczny krajobraz przemysłowy. Integralną częścią miejsca światowego dziedzictwa jest osada Gawroniec, która stanowi wyraźne świadectwo organizacji prehistorycznej społeczności opartej na górnictwie.

Jedną z cech charakterystycznych Krzemionek jest również występowanie najszerszej odnotowanej gamy prehistorycznych narzędzi górniczych. Jest to jedyna europejska neolityczna kopalnia krzemienia, w której odkryto narzędzia wyprodukowane ze skały wulkanicznej. Warto wspomnieć także o rzadkim rodzaju narzędzia odnalezionego w krzemionkowskich kopalniach komorowych – cygarze w kształcie grubego cylindrycznego kilofu krzemieniowego z ostrym czubkiem i tępym młotkiem, prekursora tradycyjnego młota górniczego.

Krzemień pasiasty pozyskiwany w regionie krzemionkowskim należał do najrzadszych na świecie. Jego walory estetyczne, kolor oraz wzór, posiadały głęboką wartość symboliczną, której dowodem było rozprzestrzenianie się wyrobów z Krzemionek na ogromnym obszarze od współczesnej Litwy po Czechy i od Niemiec po tereny dzisiejszej Ukrainy. Badania archeologiczne wskazują, że ozdobne ostrza siekierek z krzemienia pasiastego były składane do grobów wojowników, a miniaturowe, kilkucentymetrowe siekierki służyły prawdopodobnie jako amulety.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.07.2019, 18:21
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ