Newsletter

Emilewicz: w kolejnej kadencji więcej instytucji centralnych poza Warszawą

07.07.2019, 15:57aktualizacja: 07.07.2019, 15:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W kolejnej kadencji jesteśmy gotowi więcej instytucji centralnych przenieść do byłych miast wojewódzkich - zadeklarowała w sobotę w Katowicach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W ten sposób - jak tłumaczyła minister podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy - można nie tylko pozyskać dla tych instytucji dobrych pracowników, ale także dowartościować miejsca, do których takie instytucje mogłyby zostać przeniesione.

Emilewicz przypomniała, że 31 miast, które niegdyś były stolicami województw, utraciło wiele swoich funkcji po reformie samorządowej w 1998 roku; ich mieszkańcy oczekują wysokopłatnych miejsc pracy, dobrej jakości infrastruktury oraz inwestycji, dających zatrudnienie.

"Dla tych miast ogromną szansą i nadzieją jest umiejscowienie centralnych instytucji administracji publicznej, które bez utraty jakości mogą być rozlokowane poza Warszawą. Bo jak mówi wielu ekspertów, Polska jest doskonałym państwem do tego, aby być państwem policentrycznym, aby centrum nie było tylko jedno, aby centrum całej administracji nie była tylko Warszawa. My udowodniliśmy, że traktujemy ten program naprawdę na serio" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

Jako przykład podała ulokowanie głównego laboratorium Urzędu Miar w Kielcach czy decyzję o lokalizacji Platformy Przemysłu Przyszłości, pomagającej w transformacji przedsiębiorstw, w Radomiu. "Ale to dopiero początek" - zapowiedziała minister Emilewicz.

Oceniła, że Warszawa nie może być jedynym miejscem "działającym jak magnes" - atrakcyjnym inwestycyjnie, z funkcjami społecznymi. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2019, 15:57
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ