Newsletter

Alfa Romeo GP Tipo 159 Alfetta na GP F1 w Wielkiej Brytanii

12.07.2019, 11:49aktualizacja: 12.07.2019, 11:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Alfetta i Giulia AR Racing (1)
Alfetta i Giulia AR Racing (1)
Dla uczczenia zwycięstwa pierwszego GP w historii F1, które odbyło się 13 maja 1950 roku na torze Silverstone, Alfa Romeo wprowadza na ten angielski tor wyścigowy GP Tipo 159 „Alfetta”, kolejną odsłonę 158, którą Nino Farina odniósł pierwsze zwycięstwo podczas wyścigów. Samochód znajdzie się na czele parady kierowców poprzedzającej wyścig. Za kierownicą zasiądzie Kimi Räikkönen – kierowca Alfa Romeo Racing Team.

Tuż przed rozpoczęciem zaplanowanego na weekend – 13 -14 lipca 2019 – Grand Prix F1 w Wielkiej Brytanii, odbędzie się tradycyjna parada kierowców. Poprowadzi ją legendarna Alfa Romeo GP Tipo 159 „Alfetta”, będąca kolejną odsłoną modelu 158, którą Nino Farina wygrał pierwszy Grand Prix w historii F1 (Silverstone, 13 maja 1950).

W niedzielę, na brytyjskim torze za jej kierownicą zasiądzie Kimi Räikkönen z zespołu Alfa Romeo Racing Team. Historia tego bolidu należącego do kolekcji FCA Heritage, działu zajmującego się ochroną i promocją historii włoskich marek FCA i na stałe wystawianego w Muzeum Alfy Romeo w Arese – Wehikule czasu, jest fascynująca.

Po II wojnie światowej wyścigi startowały z trudem, a jednak wiele marek walczyło już o Grand Prix, jedną z nich była Alfa Romeo, z Tipo 158 „Alfetta”. Samochody zostały wyprodukowane w 1938 roku i dosłownie „przeżyły” ten konflikt zbrojny ukryte w gospodarstwie pod stertą drewna.

Silnik był innowacyjną, ośmiocylindrową konstrukcją ze stopu lekkiego, z dwukomorowym zaworem i sprężarką Rootsa. Skrzynia biegów była wbudowana w mechanizm różnicowy i zamontowana na tylnej osi. Moc pierwszej wersji wynosiła 195 KM.

Alfa osiągnęła prawdziwą przewagę w 1947 i 1948 roku, dzięki nieustannemu rozwojowi samochodów. W 1949 roku Alfa Romeo wycofała się z wyścigów GP i przygotowywała się do sezonu 1950, kiedy to zaplanowano rozpoczęcie pierwszych Mistrzostw Świata w Formuły 1. Moc wzrosła do 350 KM przy 8500 obr./min, a prędkość maksymalna 290 km/h. Pierwszy wyścig odbył się na Silverstone: obok Fariny, Fangio i Fagioliego (pieszczotliwie nazywanego zespołem trzech „F”) czwarty samochód został powierzony Reg Parnellemu, który zajął trzecie miejsce, za Fagiolim i zwycięzcą Fariną. Podczas 11 wyścigów odniesiono 11 zwycięstw, a Nino Farina wygrał 1. Mistrzostwa Świata F1, plasując się przed swoimi kolegami z drużyny, Fangio i Fagiolim.

W sezonie 1951 Alfa Romeo zdecydowała się wystartować z kolejną wersją modelu 158. Samochód przeszedł tak radykalną zmianę, że otrzymał nową nazwę: GP Tipo 159. Jednostka napędowa osiągnęła moc 425 KM przy 9300 obr./min., a maksymalna prędkość przekraczała nawet 300 km/h. Napęd i hamulce zostały odpowiednio udoskonalone. Przed ostatnim wyścigiem Farina wygrała dwa wyścigi, a Fangio trzy. Po zwycięstwie w GP Hiszpanii, Argentyńczyk został ukoronowany na Mistrza Świata. W sezonie 1952 roku, Alfa Romeo postanowiła wycofać się z wyścigów GP.

1951 GP Tipo 159 „Alfetta” – Specyfikacja

Silnik: ośmiocylindrowy, rzędowy, podwójny blok i stałe głowice ze stopu metali lekkich, dwa zawory na cylinder, DOHC (z dwoma wałkami rozrządu w głowicy). Potrójny zestaw gaźników, dwie dwustopniowe sprężarki. 1479 cm3 (58 x 70 mm). 425 KM przy 9300 obr./ min.

Zawieszenie: przednie, niezależne, wahacze, resor poprzeczny, amortyzatory hydrauliczne i cierne.

Tylne, niezależne, oś De Dion, wahacze, resor poprzeczny, amortyzatory hydrauliczne i cierne.

Masa: 710 kg

Maksymalna prędkość: 305 km / h

Ilość wyprodukowanych samochodów: 4 (zmodyfikowane Tipo 158)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.07.2019, 11:49
Źródło informacji FCA Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii