Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sygnatariusze #CohesionAlliance - ogólnounijnego sojuszu na rzecz silnej polityki spójności po 2020 r. - dyskutowali w Brukseli, jak przezwyciężyć zagrożenia wynikające z zapowiadanych cięć i centralizacji tej polityki. Chodzi o przyszłe rozdanie środków unijnych, m.in. na inwestycje w infrastrukturę i wspieranie przedsiębiorczości w miastach i gminach.
Jak powiedział przewodniczący KR Karl-Heinz Lambertz, witając nowo mianowanego przewodniczącego Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego (REGI) Younousa Omarjee, wybory europejskie dały PE wyraźny mandat, aby przybliżyć Europę do potrzeb obywateli.
"Polityka spójności oferuje wyjątkowe i potężne narzędzie do osiągnięcia tego celu poprzez zaangażowanie wszystkich odpowiednich podmiotów w każdym regionie europejskim. Razem musimy chronić i ulepszać tę politykę, unikając jej wykorzystywania jako rezerwy gotówkowej" – podkreślił Lambertz.
Nowy szef komisji REGI Parlamentu Europejskiego wyraził "pełne poparcie" dla priorytetów sojuszu, w tym kluczowej roli spójności terytorialnej, eliminacji uwarunkowań makroekonomicznych, uproszczenia reguł i zasady partnerstwa w zarządzaniu planami inwestycyjnymi.
"Musimy wspólnie walczyć przeciwko cięciom w polityce spójności UE w następnym długoterminowym budżecie" – podkreślił Omarjee.
Jak dodał, od czasu wprowadzenia planów oszczędnościowych w czasie kryzysu finansowego władze regionalne i lokalne często otrzymywały nowe obowiązki i zadania; samorządy stanęły też przed nowymi wyzwaniami m.in. zmianami klimatycznymi. Dlatego, w ocenie Omarjee, należy zapewnić odpowiednie wsparcie z UE dla regionów.
Wiceprezydent regionu Nowa Akwitania i członkini Komitetu Regionów Isabelle Boudineau podkreśliła, że miasta i regiony są "aktorami", a nie "widzami" w procesie zmianach, których potrzebuje Europa. Muszą stawić czoła ważnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne oraz nierówności społeczne i terytorialne.
"Ludzie w Europie, zwłaszcza na obszarach wiejskich, czują się pozostawieni w tyle, jeśli chcemy sprostać oczekiwaniom naszych obywateli, musimy wzmocnić europejską politykę spójności. To nasze kluczowe narzędzie inwestycyjne i solidarnościowe" – zaznaczyła.
W wyniku Brexitu i potrzeby finansowania przez UE nowych priorytetów, takich jak obronność, bezpieczeństwo i kontrola granic zewnętrznych, środki finansowe na politykę spójności w kolejnym długoterminowym budżecie UE mogą zostać obniżone. "Sojusz na rzecz polityki spójności" (#CohesionAlliance) powstał, aby zwiększyć świadomość kluczowej roli polityki spójności.
Inicjatywa, początkowo uruchomiona przez wiodące stowarzyszenia regionów i miast oraz Europejski Komitet Regionów, obecnie została poparta przez ponad 12 tys. indywidualnych sygnatariuszy, 121 regionów, 135 miast i powiatów, 50 stowarzyszeń samorządów regionalnych i lokalnych, 40 członków Parlamentu Europejskiego i 35 stowarzyszeń sektorowych UE.
Oczekuje się, że rozmowy trójstronne między Parlamentem Europejskim, Komisją i Radą w sprawie wniosków legislacyjnych dotyczących przyszłej polityki spójności zostaną wznowione w październiku.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.07.2019, 16:26 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom