Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz zakończył trzydniową wizytę na Białorusi, podczas której odbył spotkanie z wiceministrem spraw zagranicznych białoruskiego MSZ oraz szereg konsultacji z przedstawicielami samorządu lokalnego z regionu Lidy, Grodna i Pińska. Spotkał się także z członkami organizacji partnerskich uczestniczących w realizacji projektów rozwojowych finansowanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak również z Polakami na Białorusi i przedstawicielami Kościoła Katolickiego.
Podczas spotkania z wiceministrem białoruskiego MSZ podsumowano ostatnie miesiące w relacjach polsko-białoruskich oraz nakreślono dalsze plany współpracy. "Nie ustajemy w dialogu ze stroną białoruską jeśli chodzi o nauczanie języka polskiego w Grodnie i Wołkowysku. Chcielibyśmy, aby wszyscy chętni mogli się uczyć polskiego na kursach prowadzonych przez szkoły społeczne" – mówił wiceminister Przydacz. Aktualne warunki rozwoju oświaty dla mniejszości polskiej były również jednym z głównych tematów spotkań z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Macierzy Szkolnej oraz dyrekcją polskich szkół w Lidzie i Pińsku.
Wiceminister Przydacz spotkał się także ze składającym w Mińsku wizytę Georgem Kentem, zastępcą asystenta sekretarza stanu USA odpowiedzialnym za politykę wschodnią.
W trakcie wizyty wiceminister Przydacz zapoznał się z postępami w realizacji projektów współfinansowanych przez Polską pomoc, w tym projektem szlaku rowerowego August Velo na trasie Rudawa-Lesnaja-Grodno, który w bliskiej przyszłości stanie się przedłużeniem szlaku Green Velo, łącząc tym samym Polskę z Grodnem. Wiceminister Przydacz odwiedził także wspierany przez Polską pomoc ośrodek edukacyjny w Mołotkowiczach, gdzie uczy się ponad 150 niepełnosprawnych dzieci pochodzących głównie z biednych rodzin wymagających społecznego wsparcia. Placówka oświatowa, wykorzystując odpowiednie narzędzia edukacyjne, stara się przygotować swoich podopiecznych do przyszłego, samodzielnego życia i wykonywania pracy zawodowej.
Polska delegacja uczestniczyła także w podpisaniu umowy na realizację projektu zwiększającego bezpieczeństwo i integrację społeczną z Centrum Szkoleniowym Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Lidzie, w którym prowadzone są szkolenia promujące kulturę bezpieczeństwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.07.2019, 21:53 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |