Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Areszt za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła podatek VAT w wysokości co najmniej 9 milionów złotych (komunikat)

17.07.2019, 23:52aktualizacja: 17.07.2019, 23:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się szeregu przestępstw w celu uzyskania nielegalnego zysku przy okazji importu z krajów unijnych i dystrybucji śruty sojowej. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno–Skarbowym we Wrocławiu zatrzymali dziś kolejną osobę – Mirosława P.

Uszczuplenia podatku VAT w wysokości ponad 9 milionów złotych

W toku śledztwa ustalono, iż grupa działała w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2018 r. m.in. na obszarze województwa dolnośląskiego, dokonując obrotu towarami w postaci komponentów paszowych, dopuszczając się przy tym przestępstw i przestępstw skarbowych, celem wyłudzenia w tym podatku VAT. Szacowana wartość uszczupleń ujawniona na obecnym etapie postępowania wynosi nie mniej niż 9 milionów 200 tysięcy złotych. Dodatkowo nielegalną działalnością grupy pokrzywdzone zostały spółki niemieckie - dostawcy śruty sojowej, które wydawały towar, będąc w błędzie, co do przekazania im przez sprawców zapłaty za towar. Ostatecznie należnych im pieniędzy w kwocie około 10 mln zł nie uzyskały.

Usłyszał zarzuty

W toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanemu szereg zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego, fałszowania faktur (art. 271a par. 1 kodeksu karnego) oraz przestępstw skarbowych. Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. W toku śledztwa prokurator, na wniosek Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, zastosował jako zabezpieczenie majątkowe instytucję blokady środków na rachunkach bankowych na kwotę niemal pół miliona złotych.

Na obecnym etapie śledztwa zarzuty popełniania przestępstw przedstawiono 16 podejrzanym. Wobec 6 osób zastosowany został najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ mark/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2019, 23:52
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ