Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Obszarem priorytetowym, ściśle powiązanym z międzynarodowym prawem humanitarnym, jest ochrona ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Skupiamy się przede wszystkim na grupach najbardziej narażonych na konsekwencje działań militarnych i dyskryminację – dzieciach, kobietach, osobach z niepełnosprawnościami i mniejszościach religijnych" – mówił minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu br.
Spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego miało na celu przedstawienie planów na sierpniową prezydencję Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister podkreślił znaczenie, jakie Polska niezmiennie przywiązuje do kwestii związanych z przestrzeganiem prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego, ochroną ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i sytuacji bezpieczeństwa w naszym najbliższym sąsiedztwie. "Jako członek Rady Bezpieczeństwa Polska współdzieli odpowiedzialność za rozwiązanie najpilniejszych światowych problemów" – zaznaczył minister Czaputowicz.
W okresie prezydencji zaplanowany jest szereg wydarzeń. 2 sierpnia odbędzie się debata otwarta Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych, 13 sierpnia będzie mieć miejsce briefing wysokiego szczebla w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego, natomiast 20 sierpnia zorganizowana będzie debata RB ONZ poruszająca kwestie sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Z kolei 22 sierpnia planowane jest nieformalne spotkanie Rady poświęcone bezpieczeństwu osób należących do mniejszości religijnych. "Data tego wydarzenia zbiega się w czasie z pierwszymi obchodami Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy na tle religijnym, ustanowionego na mocy rezolucji przyjętej z inicjatywy Polski przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w maju br." – wskazał polski minister spraw zagranicznych.
W swoim wystąpieniu minister podzielił się także dotychczasowymi doświadczeniami Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Po półtorarocznej obecności Polski w Radzie możemy powiedzieć, że członkostwo to wymagało intensywnej pracy dyplomatycznej w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań bieżących kryzysów bezpieczeństwa" – podkreślił minister Czaputowicz. Przy okazji spotkania polski minister spraw zagranicznych wspomniał również, że Polska jest kandydatem do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022. Podkreślił przy tym, że kandydatura Polski jest kontynuacją zaangażowania naszego kraju na forum wielostronnym i potwierdzeniem naszej aktywności we wszystkich trzech filarach systemu Narodów Zjednoczonych, tj. pokoju i bezpieczeństwa, praw człowieka i kwestii rozwojowych.
Nadchodzące przewodnictwo w Radzie jest drugim od objęcia przez Polskę mandatu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poprzednia prezydencja miała miejsce w maju 2018 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.07.2019, 22:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |