Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: przewodnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ tematem spotkania min. Jacka Czaputowicza z korpusem dyplomatycznym (komunikat)

29.07.2019, 22:01aktualizacja: 29.07.2019, 22:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Obszarem priorytetowym, ściśle powiązanym z międzynarodowym prawem humanitarnym, jest ochrona ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Skupiamy się przede wszystkim na grupach najbardziej narażonych na konsekwencje działań militarnych i dyskryminację – dzieciach, kobietach, osobach z niepełnosprawnościami i mniejszościach religijnych" – mówił minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu br.

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego miało na celu przedstawienie planów na sierpniową prezydencję Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister podkreślił znaczenie, jakie Polska niezmiennie przywiązuje do kwestii związanych z przestrzeganiem prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego, ochroną ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i sytuacji bezpieczeństwa w naszym najbliższym sąsiedztwie. "Jako członek Rady Bezpieczeństwa Polska współdzieli odpowiedzialność za rozwiązanie najpilniejszych światowych problemów" – zaznaczył minister Czaputowicz.

W okresie prezydencji zaplanowany jest szereg wydarzeń. 2 sierpnia odbędzie się debata otwarta Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych, 13 sierpnia będzie mieć miejsce briefing wysokiego szczebla w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego, natomiast 20 sierpnia zorganizowana będzie debata RB ONZ poruszająca kwestie sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Z kolei 22 sierpnia planowane jest nieformalne spotkanie Rady poświęcone bezpieczeństwu osób należących do mniejszości religijnych. "Data tego wydarzenia zbiega się w czasie z pierwszymi obchodami Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy na tle religijnym, ustanowionego na mocy rezolucji przyjętej z inicjatywy Polski przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w maju br." – wskazał polski minister spraw zagranicznych.

W swoim wystąpieniu minister podzielił się także dotychczasowymi doświadczeniami Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Po półtorarocznej obecności Polski w Radzie możemy powiedzieć, że członkostwo to wymagało intensywnej pracy dyplomatycznej w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań bieżących kryzysów bezpieczeństwa" – podkreślił minister Czaputowicz. Przy okazji spotkania polski minister spraw zagranicznych wspomniał również, że Polska jest kandydatem do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022. Podkreślił przy tym, że kandydatura Polski jest kontynuacją zaangażowania naszego kraju na forum wielostronnym i potwierdzeniem naszej aktywności we wszystkich trzech filarach systemu Narodów Zjednoczonych, tj. pokoju i bezpieczeństwa, praw człowieka i kwestii rozwojowych.

Nadchodzące przewodnictwo w Radzie jest drugim od objęcia przez Polskę mandatu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poprzednia prezydencja miała miejsce w maju 2018 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.07.2019, 22:01
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ