Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Debata otwarta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nt. dzieci w konfliktach zbrojnych (komunikat)

03.08.2019, 00:01aktualizacja: 03.08.2019, 00:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Zapewnienie najmłodszym ochrony i zapobieganie naruszeniom ich podstawowych praw musi w dalszym ciągu stanowić fundament działania ONZ" – podkreślił w swoim wystąpieniu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas debaty otwartej nt. dzieci w konfliktach zbrojnych. Wydarzenie zainaugurowało polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które potrwa cały sierpień.

Uczestnicy debaty dyskutowali na temat sposobów wzmocnienia międzynarodowego systemu ochrony dzieci narażonych na przemoc i nadużycia podczas konfliktów. Podstawą do dyskusji był raport sekretarza generalnego ONZ nt. dzieci w konfliktach zbrojnych, podsumowujący rok 2018. Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności międzynarodowej – w jej trakcie głos zabrały 84 państwa członkowskie ONZ.

"Konflikty zbrojne pozbawiają dzieci jednej z ich podstawowych potrzeb: bezpieczeństwa" – zauważył minister Czaputowicz. Raport SG ONZ wskazuje, że w konfliktach na całym świecie dzieci są okaleczane, porywane i atakowane, rekrutowane do walki, wykorzystywane seksualnie i pozbawiane pomocy humanitarnej. "Tego typu traumy pozbawiają je dzieciństwa, godności i pozostawiają trwałe ślady na ich dorosłym życiu" – mówił minister, wskazując jednocześnie, że ochrona dzieci dotkniętych efektami konfliktów zbrojnych jest wspólną odpowiedzialnością, która wymaga zbiorowej reakcji.

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz zwrócił szczególną uwagę na kwestie ochrony grup wrażliwych, przede wszystkim dziewczynek w kontekście przemocy na tle seksualnym oraz osób z niepełnosprawnościami. Zaznaczył, że podczas konfliktu zbrojnego dzieci niepełnosprawne częściej niż inne doświadczają przemocy. Podkreślił również, że pomimo istniejących rozwiązań prawnych chroniących tę grupę, niepełnosprawne dziewczęta i chłopcy nadal pozostają wśród osób najbardziej marginalizowanych i wykluczonych. "Jesteśmy tym bardziej dumni, że z polskiej inicjatywy Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w czerwcu 2019 r. rezolucję 2475 w sprawie osób niepełnosprawnych" – dodał.

Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył także, że ochrona najbardziej wrażliwych grup dzieci, tj. uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych i dzieci z traumą wojenną, pozostaje jednym z priorytetów polskiej współpracy rozwojowej. "Polska udziela pomocy psychologicznej najmłodszym ofiarom konfliktu we wschodniej Ukrainie, zapewnia także najbardziej podstawowe potrzeby takie jak schronienie, dostęp do rehabilitacji i edukację poszkodowanym dzieciom na Bliskim Wschodzie" – zaznaczył minister. Przy okazji debaty minister Czaputowicz spotkał się ze specjalną przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ ds. dzieci w konfliktach zbrojnych Virginią Gambą. Rozmowy dotyczyły utrzymania ciągłości zaangażowania Polski w problematykę praw dzieci podczas konfliktów i dalszej współpracy z biurem specjalnej przedstawiciel. Promocja tematyki dzieci w konfliktach zbrojnych jest jednym z priorytetów członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Polska posiada ugruntowaną pozycję międzynarodową jako kraj działający na rzecz kształtowania idei praw dziecka. Warszawa była m.in. inicjatorem powstania oraz współuczestniczyła w opracowaniu Konwencji Praw Dziecka, której obchody 30-lecia przyjęcia przypadają w 2019 r.

***

Obecne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest drugim od objęcia przez Polskę mandatu niestałego członka Rady. Poza debatą otwartą na temat dzieci w konfliktach zbrojnych w okresie prezydencji zaplanowany jest szereg wydarzeń. 13 sierpnia będzie mieć miejsce briefing wysokiego szczebla w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego, natomiast 20 sierpnia zorganizowana będzie debata RB ONZ poruszająca kwestie sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Z kolei 22 sierpnia planowane jest nieformalne spotkanie Rady poświęcone bezpieczeństwu osób należących do mniejszości religijnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.08.2019, 00:01
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ