Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Problemy na Bliskim Wschodzie mają konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczne w wymiarze globalnym – podkreślił minister Jacek Czaputowicz w swoim wystąpieniu podczas organizowanej w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ debaty nt. wyzwań dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.
Celem debaty było omówienie źródeł konfliktów w regionie, bieżącej dynamiki wydarzeń oraz możliwych rozwiązań sytuacji kryzysowych. Wydarzenie stanowi kontynuację aktywnego zaangażowania Polski na forum Rady w dyskusję dot. poprawy sytuacji w regionie. Bliski W debacie udział wzięli m.in. sekretarz stanu USA Michael Pompeo, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec Andreas Michaelis i szefowa gabinetu sekretarza generalnego ONZ Maria Luiza Ribeiro Viotti.
W trakcie swojego wystąpienia minister Czaputowicz zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia w postaci terroryzmu i proliferacji broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia, a także wskazał na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz zabezpieczenia morskich i powietrznych szlaków komunikacyjnych. - Naszą wspólną odpowiedzialnością i moralnym obowiązkiem jest znalezienie sposobu na przywrócenie pokoju i stabilności w tym regionie - podkreślił minister dodając, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna aktywnie wspierać inicjatywy wszystkich tych, którzy chcą w zgodzie z prawem międzynarodowym przeciwdziałać agresywnym działaniom na Bliskim Wschodzie.
Minister Czaputowicz wyraził także przekonanie, że rozwiązanie problemów na Bliskim Wschodzie wymaga wielostronnego podejścia. W tym kontekście przypomniał o zorganizowanym w lutym br. w Warszawie przez Polskę i USA spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zainicjowany w wyniku spotkania tzw. Proces Warszawski będzie kontynuowany poprzez współpracę państw w ramach siedmiu grup roboczych, które zajmą się zagadnieniami zdefiniowanymi w Warszawie. - Ufamy, że Proces Warszawski przyczyni się do rozwiązania wieloaspektowych problemów na Bliskim Wschodzie oraz zapewni większą stabilność w regionie i poza nim - zaznaczył minister.
Minister Podkreślił jednocześnie, że kluczem do rozwiązania problemów społecznych i uwolnienia potencjału gospodarczego regionu jest promowanie przedsiębiorczości, wzmocnienie dobrego rządzenia, zwalczanie korupcji i zapewnienie dostępu do edukacji.
Sekretarz stanu USA Michael Pompeo również poświecił obszerny fragment swojego wystąpienia na forum Rady zainicjowanemu przez Polskę i USA Procesowi Warszawskiemu, który określił jako jedną z najważniejszych inicjatyw polityki zagranicznej administracji prezydenta Donalda Trumpa, ukierunkowanych na zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.
Rada Bezpieczeństwa przyjęła także, wypracowane z inicjatywy Polski, oświadczenie przewodniczącego ws. wzmacniania poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego. W dokumencie m.in. podkreślono znaczenie konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r. dla ochrony osób dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych oraz potrzebę promowania i poszanowania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego.
Przy okazji debaty w Radzie Bezpieczeństwa minister Jacek Czaputowicz odbył rozmowę z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo, która dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie, Procesu Warszawskiego oraz zbliżającej się wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce w związku z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W trakcie pobytu w Nowym Jorku minister Czaputowicz obejrzał także wystawę w siedzibie ONZ przygotowaną przez Instytut Pileckiego oraz Stałe Przedstawicielstwo RP, poświęconą Rafałowi Lemkinowi - prawnikowi, twórcy pojęcia „ludobójstwo”, inicjatorowi i autorowi Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ krap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.08.2019, 09:38 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |