Pobierz materiał i Publikuj za darmo
We wtorek w Krasiczynie k. Przemyśla (Podkarpackie) rozpoczęły się zajęcia II Uniwersytetu Letniego Instytutu Felczaka. Tegoroczna edycja potrwa do czwartku.
„Tutaj Polacy i Węgrzy, blisko 400 młodych osób, otrzymują nie tyle dawkę wiedzy o obu krajach, ale podczas Uniwersytetu Letniego próbujemy też pokazać jakie mamy problemy jako Węgrzy, jako Polacy i jako Europa Środkowa. Jakie są ewentualnie możliwości ich rozwiązania. Jakie czekają nas wyzwania” – powiedział PAP Szymanowski. Dodał, że „w ten sposób te młode osoby uczą się nie tylko wiedzy, ale też pewnego sposobu myślenia o świecie, który ich otacza”.
Szymanowski zaznaczył, że „nie ma nic ważniejszego niż spotkanie osobiste”. „Zwłaszcza osób młodych, studentów, przyszłych dziennikarzy, przyszłych politologów, być może przyszłych polityków, którzy już się angażują. Będąc jeszcze studentami, albo świeżo po studiach, są zainteresowani Polską albo Europa Środkową" – wyjaśnił dyrektor instytutu.
Szymanowski ma nadzieje, że m.in. działania Uniwersytetu Letniego pomogą "we wzajemnym zrozumieniu się" i zintensyfikują współpracę polsko-węgierską. "Jest bardzo duża przychylność Węgrów. Według badań, połowa chce zacieśnienia współpracy z Polską i Polakami, a jednocześnie spada chęć przyjazdu do Polski i spada wiedza o Polsce" - zauważył.
W środę zaprezentowane zostaną najnowsze badania węgierskiej opinii publicznej na temat Polski. W tym dniu zaplanowano także dyskusje na temat inicjatywy Trójmorza oraz Unii Europejskiej. Również w środę odbędzie się dyskusja „Internet: Nośnik kultury czy anty-kultury?”.
Natomiast wśród czwartkowych gości II Letniego Uniwersytetu Instytutu Felczaka będą m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz węgierska wiceminister zasobów ludzkich Boglárka Illés. W czwartek zaplanowano też dyskusje „Zjawisko +fake news+. Czym jest i jak się przed nim bronić?”.
Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka zajmuje się współpracą polsko-węgierską. Powstał w 2018 roku. Patronuje działaniom badawczym i publicystycznym, prowadzi program stypendialny i translatorski oraz program nauczania języka polskiego. Na Węgrzech działa partnerska Fundacja im. Wacława Felczaka, powołana w 2018 przez rząd węgierski.
Wacław Felczak był polskim historykiem, znawcą tematyki węgierskiej i środkowoeuropejskiej, żołnierzem polskiego Państwa Podziemnego.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.08.2019, 11:48 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu