Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: wiceminister Lewandowski odwiedził polskie cmentarze w Uzbekistanie (komunikat)

29.08.2019, 11:18aktualizacja: 29.08.2019, 11:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Złożeniem kwiatów na polskich cmentarzach wojennych w Szachrisabz i Kitab zakończył wizytę w Uzbekistanie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.

W Samarkandzie podsekretarz stanu w MKIDN wziął udział w otwarciu międzynarodowej konferencji UNESCO "Ochrona materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego: aktualne problemy i strategie ich rozwiązywania". Uczestniczył też w otwarciu festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sharq Taronalari" ("Melodie Orientu").

Wcześniej wiceminister Lewandowski odwiedził Muzeum Ofiar Represji w Taszkiencie, upamiętniające historię bohaterów walki o niepodległość Uzbekistanu z okresu prześladowań ze strony władz carskich w XIX w. oraz reżimu sowieckiego w XX w. Jednym z prezentowanych w Muzeum tematów są również losy Polaków, którzy znaleźli się na terytorium współczesnego Uzbekistanu – w tym zakresie Muzeum współpracuje z Ambasadą RP w Taszkencie. Jednym z owoców tej współpracy była wystawa pt. „Armia gen. Andersa. Szlak nadziei przebiegający przez Uzbekistan”, którą zaprezentowano 2 maja 2018 r. Wiceminister kultury złożył też kwiaty pod pomnikiem wystawionym przy polskim kościele w Taszkiencie przez Radę OPWiM w hołdzie tysiącom Polaków – żołnierzom i osobom cywilnym, które zmarły na uzbeckiej ziemi w 1942 roku.

Wiceminister Lewandowski spotkał się też z ministrem kultury Uzbekistanu Bachtiorem Sajfullajewem, któremu podziękował za życzliwy stosunek uzbeckich władz i narodu do polskich starań o zachowanie pamięci o polskich żołnierzach i ludności cywilnej, którzy zostali pochowani w Uzbekistanie.

W Uzbekistanie znajduje się 17 polskich cmentarzy i kwater wojennych, które objęte są stałą opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ubiegłym roku wykonano prace remontowe na trzech cmentarzach – w miejscowościach Gałabułag, Margiełan i Taszłak.

Początkowo na polskich cmentarzach wojennych upamiętniono jedynie zmarłych żołnierzy. Z powodu braku źródeł nie uwzględniono osób cywilnych. W wyniku kwerend archiwalnych prowadzonych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na niektórych cmentarzach dostawione zostały nowe tablice z nazwiskami osób cywilnych. Obecnie prace poszukiwawcze w archiwach są kontynuowane przez MKiDN.

Na zbiorowych cmentarzu w Kitab na zbiorowych tablicach upamiętniono 207 żołnierzy, w Szachrisabz – 256.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.08.2019, 11:18
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ