Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zatrzymania sprawców oszustw metodą "na wnuczka" i "na policjanta" (komunikat)

29.08.2019, 11:09aktualizacja: 29.08.2019, 11:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Zatrzymania sprawców oszustw metodą "na wnuczka" i "na policjanta"

Prokuratura Rejonowa w Goleniowie prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej oszustw na szkodę starszych osób metodą "na wnuczka" i "na policjanta". 22 sierpnia 2019 r., funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwóch mężczyzn, zaangażowanych w przestępczy proceder. Mężczyźni zostali zatrzymani, gdy jeden z nich (Dariusz W.) przekazywał drugiemu (Robertowi Ł.) kwotę niemal 9 tys. złotych, którą za pomocą oszustwa wyłudzili od mieszkanki Wałbrzycha.

Grupa przestępcza

Śledztwo dotyczące oszustw metodą "na wnuczka" i "na policjanta" wszczęto w sierpniu 2018 roku. W toku postępowania wytypowano dwóch podejrzanych, którzy w przestępczym procederze pełnili rolę kurierów i odbierali pieniądze od zmanipulowanych starszych osób. Pokrzywdzeni byli przekonani, że przekazują środki dla swoich bliskich, którzy znaleźli się w nagłej i nietypowej potrzebie. Wcześniej o takich nierzeczywistych sytuacjach pokrzywdzeni byli informowani przez telefon, a następnie – również telefonicznie – zgłaszał się do nich rzekomy policjant, instruujący, jak przekazać pieniądze.

Szef z Wielkiej Brytanii

Podejrzani poszukiwali pracy na jednym z portali internetowych. Zgłosił się do nich mężczyzna, który kontaktował się z nimi z telefonu o brytyjskim prefiksie 44. Zaproponował im pracę w charakterze kurierów, na którą przystali. Mężczyzna za każdym razem kontaktował się z Robertem Ł. i Dariuszem W. z innego numeru telefonu. Instruował ich, gdzie mają jechać, wskazując, że mają nie rozmawiać z osobami przekazującymi im przesyłki. Za swoje "kurierskie" usługi podejrzani inkasowali prowizję w kwocie 400 złotych za odebranie przesyłki. Z kolei 100 złotych otrzymywali za dzień oczekiwania lub za przejazd, w toku którego nie doszło do odebrania przesyłki. Robert Ł. działał w ramach grupy przestępczej od czerwca 2019 roku, zaś Dariusz W. dołączył do niej w sierpniu bieżącego roku.

Usłyszeli zarzuty

Robert Ł. doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwie ustalone osoby i szereg osób dotychczas nieustalonych. Łączna kwota wyłudzeń wynosi nie mniej niż 104 tys. złotych. W przypadku oszustwa na dwóch ustalonych osobach – mieszkanki Goleniowa i mieszkanki Wałbrzycha – starsze osoby były informowane telefonicznie przez osobę współpracującą z Robertem Ł., że doszło do wypadku z udziałem wnuka lub konkubiny syna, i konieczne jest przekazanie pieniędzy celem "wykupienia" od odpowiedzialności karnej. Prokurator zarzuca także Robertowi Ł., że co najmniej trzynastokrotnie wytransferował do Wielkiej Brytanii za pomocą międzynarodowych przekazów pieniężnych pieniądze pochodzące z przestępstw w łącznej kwocie ponad 93 tys. złotych. Dariuszowi W. zarzucany jest czyn przestępczy związany z wyłudzeniem pieniędzy od mieszkanki Wałbrzycha. Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty popełnienia przestępstw kwalifikowanych z art. 258 par. 1 kk i art. 286 par. 1 kk w zw. z art. 65 par. 1kk. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.08.2019, 11:09
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ