Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zagadnienia związane z sukcesją firm rodzinnych to główny temat debat z udziałem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marka Niedużaka podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy. To już 29. edycja wydarzenia będącego spotkaniem osobistości świata polityki i biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej.
Na przestrzeni ostatnich lat wzrasta znaczenie firm rodzinnych w polskiej gospodarce. Z badania PARP w 2009 r. wynika, że firmy rodzinne wytwarzały ponad 10 % polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18 % polskiego PKB (ok. 322 mld zł).
Firmy rodzinne są ważnym filarem przedsiębiorczości w Polsce. Jak wynika z przeprowadzonej w 2019 r. analizy Fundacji Firmy Rodzinne, blisko 60 % firm prywatnych założonych w 1989 r. funkcjonuje z powodzeniem do dziś. Obecnie aktywnych na rynku jest 15 376 firm prywatnych, czyli dokładnie 59,18 %, spośród ogółu nie ma 26 tys. zarejestrowanych w 1989 r. podmiotów gospodarczych.
Wiceminister Marek Niedużak 3 września uczestniczył w 2 debatach: Firmy rodzinne - nadzieja polskiej gospodarki; Czy rodzinę można uznać za siłę napędową systemu gospodarczego?.
"MPiT podejmuje aktywne działania na rzecz firm rodzinnych. Przygotowaliśmy ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, z której rozwiązań przedsiębiorcy chętnie korzystają. Od 1 stycznia 2019 r. można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, koszty pracy małżonka i małoletniego dziecka. To rozwiązanie z tzw. Pakietu MŚP" – powiedział wiceminister Marek Niedużak.
Sukcesja firm jednoosobowych https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/sukcesja-firm-jednoosobowych
Pakiet MŚP https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/pakiet-msphttps://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/pakiet-msp
"Natomiast w Pakiecie Przyjazne Prawo, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., mamy kolejne zmiany ułatwiające sukcesję firm. To na przykład zasada przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG" – dodał wiceminister. Rozwiązuje ona dotychczasowy problem braku możliwości korzystania z decyzji administracyjnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, gdy przedsiębiorca sprzedaje przedsiębiorstwo albo przekazuje je nieodpłatnie swojemu następcy.
Pakiet Przyjazne Prawo https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/prezydent-rp-podpisal-pakiet-przyjazne-prawo
Jak zaznaczył wiceszef MPiT, to nie koniec działań. "Pracujemy w resorcie nad problematyką sukcesji w spółkach oraz fundacji rodzinnej, której wprowadzenie postulują przedstawiciele środowisk firm rodzinnych. Przygotowujemy Zieloną Księgą nt. fundacji rodzinnej, w której chcielibyśmy przedstawić rozwiązania obowiązujące w innych krajach oraz propozycje rozwiązań w naszym kraju. Dokument ma być punktem wyjścia do dyskusji i dalszych prac" – poinformował wiceszef MPiT.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ skib/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.09.2019, 10:29 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |